birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Kim Var Orada/Muhsin Bey’in Son Hamlet’i oyunu Almanya turnesine çıkıyor

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu Tiyatro’nun altı sezondur sahnelerde olan oyunu "Kim Var Orada/Muhsin Bey’in Son Hamlet"i oyunu Aralık ayında Almanya turnesine çıkıyor. Oyun, 7-12 Aralık tarihleri arasında Almanya’da 4 şehirde seyirci karşısına çıkacak.

KÜLTÜR SANAT 30.11.2022 14:38
Kim Var Orada/Muhsin Bey’in Son Hamlet’i oyunu Almanya turnesine çıkıyor
Abone Ol google-news

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) Tiyatro’nun "Kim Var Orada/Muhsin Bey’in Son Hamlet"i oyunu Aralık ayında Almanya turnesine çıkıyor. Oyun, Almanya’da 4 şehirde seyirci karşısına çıkacak.

Kim Var Orada/Muhsin Bey’in Son Hamlet oyunu, tiyatronun önemli isimlerinden Muhsin Ertuğrul’un hayatından bir kesite odaklanıyor. Oyun, tarihle bir yüzleşme çabası taşırken, güncel birtakım meseleleri tartışmaya açıyor.

Perde, odasında anılarını yazmakta olan Muhsin Ertuğrul’la açılıyor. Dönemin önemli Ermeni aktörlerinden Vahram Papazyan’ın ve Latife Hanım’ın hayaletleri, anılarını hatırlamada ve kağıda dökmede Muhsin Ertuğrul’a eşlik ediyor.

Ermeni oyuncuların sahneden tasfiye edilişleri, kadın tiyatrocuların erkek egemen tiyatro dünyasında var olma çabaları, devlet/iktidar ile sanatçının/aydının ilişkisi gibi temaları ele alan ve bütün bunları yer yer mizahi, yer yer hüzünlü bir dille anlatan Kim Var Orada/Muhsin Bey’in Son Hamlet’i, hem tarihe gayriresmi bir bakış geliştiren hem de günümüzün meselelerine dair göndermeler içeren bir oyun.

Oyunun metni ekip çalışması ile ortaya çıkarılırken, sahnede ise; Banu Açıkdeniz, Cüneyt Yalaz, İlker Yasin Keskin yer alacak.

Kim Var Orada/Muhsin Bey’in Son Hamlet'in turne programı şöyle;

7 Aralık Frankfurt Internationales Theater, 10 Aralık Hamburg Mut Theater, 11 Aralık Essen Katakomben Theater, 12 Aralık Würzburg Keller z87.

Oyun, sahnelendiği günden bu yana birkaç dalda ise farklı ödüller alırken 20. Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde de En İyi Oyun, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında aday gösterildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun