birgün

24° AÇIK

Kimya Mühendisleri Odası’ndan dezenfektan açıklaması: İzinli ürünlerin listesi paylaşılmalı

Kimya Mühendisleri Odası Ege Şube Başkanı Mehlika Koç, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından izinli olan dezenfektanların listesinin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini söyledi.

GÜNCEL 12.03.2021 18:10
Kimya Mühendisleri Odası’ndan dezenfektan açıklaması: İzinli ürünlerin listesi paylaşılmalı
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Şube Başkanı Mehlika Koç, dezenfektan alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından izinli olan dezenfektanların listesinin kamuoyuyla paylaşılmasının önemli olduğunu söyledi.

Kaçak ürünlerin çoğaldığını ve denetimlerin sıkılaştırılması gerektiğini vurgulayan Koç, “Dezenfektanların uygunsuz ve aşırı kullanımından, içeriğinde ne olduğunu bilinmeyen, etiketi olmayan, dezenfektan ve biyosidal ürünleri kullanmaktan kaçınılmalı, kullanılacak olan ürünlerin etiketleri dikkatli bir şekilde okunmalı, kullanım talimatlarına uyulmalıdır” dedi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcılığı Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı 297 adet tip-1 ve tip-19 biyosidal ürünlerin denetlendiğini söyleyen Koç, “49 tanesi ruhsatsız olmak üzere toplam 111 tane ürün ise teknik düzenlemeye aykırı ürün olarak tespit edilmiştir. Kurum tarafından yapılan incelemeler neticesinde sahte/kaçak/taklit olduğu belirlenen 18 bin 906 adet ve 24 bin 387 litre sahte/kaçak ürün güvensiz ürün kapsamına alınmış ve imha işlemi uygulandığı belirtilmiştir” diye konuştu.

kimya-muhendisleri-odasi-ndan-dezenfektan-aciklamasi-izinli-urunlerin-listesi-paylasilmali-851782-1.
Fotoğraf: Kimya Mühendisleri Odası Ege Şube Başkanı Mehlika Koç

AŞIRI VE UYGUNSUZ KULLANIM ARTTI

Yapılan denetimlerin ardından uygunsuz ürünlerin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini belirten Koç, “Geçmiş yıllarda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından izinli dezenfektanlar paylaşılmaktaydı, ancak hâlihazırda denetimler sonucunda hangi ürünlerin teknik düzenlemeye aykırı olduğu bildirilmemiştir, en kısa süre içerisinde izinli olan biyosidal ürün listesi güncellenmeli kamuoyu ile paylaşılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Pandemiyle birlikte dezenfektanların ve biyosidal ürünlerin kullanımının arttığına dikkat çeken Koç, “Bu durum karşımıza dezenfektanların aşırı ve uygunsuz kullanımını gözler önüne sermektedir. Birçok kez yinelediğimiz üzere, dezenfektanların uygunsuz ve aşırı kullanımından, içeriğinde ne olduğunu bilinmeyen, etiketi olmayan, dezenfektan ve biyosidal ürünleri kullanmaktan kaçınılmalı, kullanılacak olan ürünlerin etiketleri dikkatli bir şekilde okunmalı, kullanım talimatlarına uyulmalıdır. Ürünlerin göz ile temasından kaçınmalı, koklanmamalı, içilmemelidir. Gerekli olan uyarılara uyulmadığı takdirde zehirlenmeye, ciltte hasarlarına, alerjik reaksiyonlara, astım ve kronik cilt rahatsızlıklarına neden olabilir, bağışıklık sistemi olumsuz etkilenebilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Salgından korunmak ve hastalanma riskini en aza indirmek için eller en az 20 saniye boyunca bol su ve sabun ile yemekten önce ve sonra, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra, dışarıdan eve gelindiğinde yıkanmasının yeterli olduğunu paylaşmak isteriz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol