birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Kira sözleşmelerinde yeni dönem: e-Devlet üzerinden yapılacak

Hükümetin kayıt dışı ekonomiyle mücadele için atacağı adımlar arasında kira sözleşmelerine yönelik düzenlemenin de yer aldığı öğrenildi. Buna göre, 2024 sonuna kadar yapılacak düzenlemeyle kira sözleşmeleri, e-devlet üzerinden yapılacak.

GÜNCEL 19.12.2022 15:48
Kira sözleşmelerinde yeni dönem: e-Devlet üzerinden yapılacak
Abone Ol google-news

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 291 kurum ve kuruluşla işbirliği yaparak 900 öneriyi değerlendirdi. Bakanlık bu kapsamda 2023-2025 dönemini kapsayan "Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı"nı yürürlüğe koydu.

NTV’den Ahmet Ergen’in haberine göre, AKP'nin 'kayıt dışı ekonomiyle mücadele' için atacağı adımlar arasında kira sözleşmeleri de bulunuyor. 2024 sonuna kadar yapılacak düzenlemeyle sözleşmeler, e-devlet üzerinden düzenlenecek.

SEBZE-MEYVE İÇİN ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ

Plana göre, 2025 yılı sonuna kadar, kayıt dışılığın önlenmesi için 44 eylem tamamlanacak. Plana göre, karar alma süreçlerini desteklemek ve risk analizi çalışmaları yürütmek üzere kira sözleşmeleri, elektronik ortamda düzenlenecek. Düzenleme, 2024 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

Sebze-meyve ticaretinde kayıt dışılığın önlenmesi için Hal Kayıt Sistemi'nin entegrasyonu sağlanacak. Başta gıda ürünleri için olmak üzere Ürün Takip Sistemi oluşturulacak. Tütün ve alkol ürünleriyle akaryakıtta kaçakçılığın önlenmesi için yeni adımlar atılacak.

Plana göre, pandemi süreciyle birlikte yaygınlaşan esnek ve uzaktan çalışma başta olmak üzere yeni istihdam modelleriyle ilgili mevzuat yenilenecek. Bu modellerin kayıt dışı çalışmaya yol açması önlenecek.

ÜCRET ÖDEMELERİNİN TÜMÜ BANKA ARACILIĞIYLA YAPILACAK

İşverenlerin tüm ücret ödemelerini bankalar aracılığıyla yapması için de düzenleme yapılacak. Kayıt dışı işçi çalıştıranlar, kamu ihalelerine giremeyecek. Devlet teşviklerinden yararlanamayacak.

Nakit kullanımının azaltılması için kartlı ve dijital ödeme yöntemleri teşvik edilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol