birgün

28° AÇIK

SAĞLIK 25.09.2019 11:41

Kış hastalığı grip: Nasıl korunulur? Ne iyi gelir?

Kış hastalığı grip: Nasıl korunulur? Ne iyi gelir?

Şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir mevsim hastalığı olan grip, kişilerin yaşam koşullarını da olumsuz şekilde etkiliyor. Hastalığın kuluçka süresi 1-3 gün arasında değişiyor. Özellikle kış aylarında yakalanılan grip hastalığı ise yaklaşık 6-8 hafta etkili olabiliyor.

Uzmanlar gripten korunmanın etkili yollarını şöyle sıralıyor;

  • Kalabalık ortamlardan uzak durmak
  • Maske kullanmak
  • Sık sık el yıkamak
  • Sağlıklı beslenmek
  • Yorgunluk ve uykusuzluktan kaçınmak
  • Bol sıvı tüketmek

GRİP AŞISI EKİM-KASIM AYLARINDA YAPTIRILMALI

Uzmanlar tarafından genellikle en etkili korunma yöntemi olarak kabul edilen grip aşısının yaptırılma dönemi ise Ekim ve Kasım ayları olarak belirtiliyor. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 ay sürüyor.

İYİ GELEN BESİNLER

Tavuk çorbası, paça çorbası, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil, ekinezya, kuşburnu, adaçayı, kekik çayı, okaliptus çayı, bal, soğan ve sarımsakgrip hastalığına faydalı olan başlıca besinler olarak görülüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız