birgün

27° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 21.10.2019 15:26

Kışanak: Cezaevinde kitap yasağı getirildi, felaket bir durum

Kışanak: Cezaevinde kitap yasağı getirildi, felaket bir durum

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kitap yasağı getirildiğini duyurdu.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Kışanak yazdığı mektupta cezaevinde yaşadıkları hak ihlallerini anlattı.

Kışanak, mektubunda cezaevi idaresi tarafından Yeni Yaşam gazetesinin kendilerine verilmediğini ve hukuki yöntemlere başvurmalarına rağmen sonuç alamadıklarını belirtti. Gazetenin bayide olmadığı için verilmediğinin kendilerine söylendiğini kaydeden Kışanak, “Bu kadar saçmalıkla uğraşmaktan bıktık” dedi.

KİTAP YASAĞI GETİRİLDİ

Kandıra Cezaevi’nde kitap yasağı getirildiğini de kaydeden Kışanak, “Cezaevi Gözlem Kurulu, dışarıdan kargo ile gönderilen ya da ziyaretçilerimizin yatırdığı hiçbir kitap, dergi (süreli-süresiz) artık vermeme kararı aldı. Bu karar bize tebliğ edildi. İnfaz Hakimliği’ne itiraz ettim, bakalım ne zaman karar verecek. Bu durumda sadece ücretini cezaevi emanet para hesabında bulunan paramızdan ödemek koşuluyla, cezaevi idaresi aracılığıyla kitap-dergi alabileceğiz” diye yazdı.

Bu konuda yargı yollarına başvurduklarını aktaran Kışanak, insan hakları kuruluşlarına duyarlılık çağrısında bulundu.

'FELAKET BİR DURUM'

Kışanak, kitap yasağına ilişkin mektubunda kararı şöyle değerlendirdi: “Kitap yasağı felaket bir durum. ‘Kitabı ancak paran varsa alabilirsin’ diyen bir karar. Kitap bir ticari mal değildir, tüketim ürünü değildir. Kitap zenginlerin alıp, süs olsun diye bir kenara bırakacağı bir eşya değildir. Aynı kitap elden ele binlerce kişi tarafından okunabilir. ‘Parası olmayan kitap okumasın’ demek nasıl bir mantığın ürünü, gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Tüm bunları idarenin istediğimiz kitapları alacağını varsayarak, yazıyorum. İşin birde bu yanı var. ‘İstediğin kitabı bulamadım’ diyerek, parasını verdiğin istediğin kitapları okumamızı engellemeleri işten değil. Yeni Yaşam’da olduğu gibi günlük gazeteyi bile alamıyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız