birgün

18° AZ BULUTLU

SAĞLIK 18.09.2020 15:21

Kızılay Başkanı: İmmün plazma stoklarımızı erittik

Koronavirüsle mücadele kritik öneme sahip olan immün plazma stoklarıyla ilgili konuşan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “İmmün plazma ihtiyacı artmaktadır. Şu an artan talep nedeniyle bu stoklarımızı erittik” dedi.

Kızılay Başkanı: İmmün plazma stoklarımızı erittik

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, koronavirüsle mücadelede önemli rolü bulunan immün plazma tedavisi ve kan bağışlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Bütün dünyada birinci dalganın ikinci piki olarak tanımlanan yoğunluk şu an ülkemizde de yaşanıyor. Bütün dünyayla beraber Türkiye'de de bu anlamda mücadele devam ediyor” diyen Kınık, "Bununla paralel olarak da immün plazma ihtiyacı artmaktadır. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında yoğun bir kampanyayla stoklarımızı yüksek seviyeye getirdik. Yaklaşık 5 bin ünite immün plazma stok seviyesiyle bu anlamda Eylül ayına girmiştik. Ancak şu an artan talep nedeniyle bu stoklarımızı erittik" ifadelerini kullandı.

Düzenli şekilde kan bağışı yapılması için çağrıda bulunan Kınık, Kınık, " Günlük ihtiyacı karşılama noktasında sıkıntıdayız. Bağışçılarımızdan kan bağışlarını yapmalarını rica ediyoruz” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız