birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 03.03.2021 11:46

Kızılay'ın cezası da sır oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Ankara Milletvekili Emir'in Kızılay yöneticilerine kesilen cezalara ilişkin sorusuna cevap vermek yerine mevzuatı anlattı. CHP'li Emir, "Kızılay, her kuruşun hesabını vermeli" dedi.

Kızılay'ın cezası da sır oldu

HABER MERKEZİ

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ile Genel Müdür İbrahim Altan'a kesilen yüz binlerce liralık cezaların sebebini sordu. Bakan Süleyman Soylu, cezaların neden kesildiğine ilişkin bilgi vermek yerine, mevzuatı anlattı. Emir, "Kızılay, kasasına giren her kuruşun hesabını topluma vermek, Bakan da bu cezaların sebebini açıklamak zorundadır" dedi.

344 BİN TL'LİK CEZA KESİLMİŞTİ

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı, Kızılay yöneticileri hakkında soruşturma başlatmış, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Genel Başkan Kerem Kınık'a 344 bin TL, Genel Müdür İbrahim Altan'a ise 70 bin TL ceza verilmişti. Kızılay'dan yapılan açıklamada cezaların bağışlarla ilgili olmadığı belirtilerek, "Cezalar, idari iş ve işlemlerle ilgili iki konuda yaşanan takdir hakkı konusundadır" denilmişti.

Emir, cezalarla ilgili net bir açıklama yapılmaması üzerine konuyu Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi verdi. Önergeyi yanıtlayan Bakan Süleyman Soylu, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye Kızılay Demeği, kanun hükümleri ile tüzüğüne göre faaliyet gösteren özel hukuk tüzel kişiliği olan bir demektir. Derneğin kararları tüzüğüne göre yetkili kurullarınca alınıp uygulanmaktadır. Dernekler Kanunu’nun 19’uncu maddesine göre derneklerin denetimleri yapılmaktadır. Yapılan denetimlerde mevzuata aykırı hususların tespiti halinde demekler veya sorumlu kişiler hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin yapılması, ilgili mercilerden istenmektedir.

BAKAN, CEZALARIN SEBEBİNİ AÇIKLAMAK ZORUNDA

Bakan Süleyman Soylu'nun sorulara cevap vermek yerine yanıtında mevzuatı anlatmasını eleştiren Emir, şu açıklamayı yaptı:

İçişleri Bakanlığı, Kızılay'ın Genel Başkanı ve Genel Müdürü'ne yüz binlerce liralık ceza kesiyorsa neden savcılığa suç duyurusunda bulunmuyor? Kızılay, kasasına giren her kuruşun hesabını topluma vermek, Bakan da bu cezaların sebebini açıklamak zorundadır. Bakanlık, bu cezaların sebebini açıklayarak toplumu aydınlatmak yerine sorularımıza mevzuatı anlatarak yanıt veriyor. Daha da vahimi, 'güveni kötüye kullanma' suçundan ceza alan bu iki isim de halen nasıl görevlerine devam edebiliyor?

CEZA SEBEBİ 1.2 MİLYON TL'LİK ÖDEME Mİ?

Emir, TBMM'ye sunduğu yazılı önergesinde Bakan Soylu'dan şu soruların yanıtını istemişti:

►Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık'a 'güveni kötüye kullanma' gerekçesiyle kesilen cezaların sebebi, hangi usulsüz uygulamalara dayanmaktadır?

►İçişleri Bakanlığınca uygulanan para cezalarının, Genel Başkan Kerem Kınık'ın daha önce başkanlığını yaptığı ve kurbanlık hayvan kesme ve dağıtma karşılığında Yeryüzü Doktorlar Demeği'ne yapılan 1 milyon 295 bin TL'lik ödemeyle ilgisi bulunmakta mıdır?

►Cezanın sebebi Yeryüzü Doktorları Demeği ile yapılan protokolle ilgili ise Kızılay Demeği burada zarara uğramış mıdır, uğradıysa bu konuyla ilgili adli bir soruşturma başlatılmış mıdır?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol