birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇEVRE 14.06.2021 18:04

Klimaya alternatif geliyor: Bilim insanları, ‘soğutucu kâğıt’ geliştirdi

Klimaya alternatif geliyor: Bilim insanları, ‘soğutucu kâğıt’ geliştirdi

Northeastern Üniversitesi'nde akademisyen olan mühendis Yi Zheng ve ekibi, evleri serin tutmak için ‘soğutucu kâğıt’ geliştirildi.

Good News Network’te yer alan habere göre Yi Zheng, binaların çatılarına yerleştirilebilecek bu malzemeye ‘soğutma kâğıdı’ adını verdi.

Bu açık renkli malzeme, güneş ışınlarını binanın dış cephesinden yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda elektrikli aletlerden, yemek pişirmeden ve insan vücudundan odalara yayılan ısıyı da emiyor.

Soğutma kâğıdı, adından da belli olduğu üzere kâğıttan yapılıyor ve sahip olduğu mikro yapılı, gözenekli doğal lifler iç mekânın sıcaklığını emip binanın dışarısına veriyor.

Zheng, evinin mutfağından aldığı bir blender yardımıyla Teflon yapımında kullanılan malzemeyle kağıt atıkları karıştırıp bir hamur yaptı. Daha sonra bu hamuru evlerin dış cephesini kaplayabilecek, suya dayanaklı bir ‘soğutma kâğıdı’ haline getirdi. Ardından ekibiyle beraber kâğıdın çeşitli sıcaklık ve nem koşullarında serin tutma kapasitesini test etti.

Zheng ve çalışma arkadaşları, soğutma kâğıdının bir odanın sıcaklığını 10 Fahrenheit derece (6 santigrat derece) kadar düşürebildiğini buldu. Böylece ekip, evlerde soğutma sistemi olarak kullanılabilecek düşük maliyetli bir çözüm üretmiş oldu.

ÇEVRE DOSTU BİR NİTELİĞE SAHİP

Soğutma kâğıdının, enerji ayak izinizi azalttığı için çevre dostu bir niteliğe sahip olduğu ifade ediliyor. Aynı zamanda geri dönüştürülebilir olan kâğıdın malzemesi güneş ışınlarına, değişen sıcaklık ve hava koşullarına dayanıklı.

Kâğıt, soğutma özelliklerini kaybetmeden bir hamura dönüştürülüp yeniden şekil alabiliyor. Bunun denemesini yapan Yi Zheng, geri dönüştürülmüş soğutma kâğıdının orijinali kadar iyi performans gösterdiğini belirtti.

Aynı sonucu aldığına şaşırdığını söyleyen Zheng, “Performansta yüzde 10 ya da yüzde 20 gibi bir kayıp olacağını düşündük; fakat böyle bir şey olmadı” dedi.

Zheng, “İklim değişikliğiyle mücadelede ilk adım karbon bazlı malzemelerin kullanımını azaltmak ve ayrıca küresel ısınmayı azaltmak olmalıdır” görüşünü dile getirdi.