KLİMİK Derneği, aşısızlara seyahat, etkinlik, iş yeri ve okullarda test zorunluluğunun kaldırılmasına tepki gösterdi. "Bu uygulama için henüz hiçbir bilimsel dayanak yoktur" denilen açıklamada, taramaların hızlı ve güvenilir testleri de ekleyerek, etkili bir şekilde yapılması için çağrıda bulunuldu.

KLİMİK'ten aşısızlara test şartının kaldırılmasına tepki: Hiçbir bilimsel dayanak yok!

Türk Klinik Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), aşısızlara seyahat, etkinlik, iş yeri ve okullarda test zorunluluğunun kaldırılmasına ilişkin, "Bu uygulama için henüz hiçbir bilimsel dayanak yoktur ve bu durum salgında kontrolün tamamen kaybedilmesine yol açabilir" açıklamasını yaptı.

Bilim Kurulu'nun kararları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen yazıya göre, aşısızlara seyahat, etkinlik, iş yeri ve okullarda test zorunluluğu kalktı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'un başkanı olduğu KLİMİK Derneği, yazılı açıklama ile karara tepki gösterdi.

KLİMİK'ten yapılan açıklamada, "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayılarında diğer dalgalarda görülenin çok üstünde artışlara yol açan omikron varyantı, çok hızlı bulaşmakta, özellikle aşısız veya bağışıklığı yeterli olmayan kişilerde, diğer varyantlara benzer şekilde hastaneye yatışa ve ölüme yol açabilmektedir. Ek olarak başta sağlık çalışanları olmak üzere kritik hizmet sektörlerinde yarattığı iş gücü kayıpları, bu hizmetleri durma noktasına getirebilmektedir" denildi.

Açıklama, şöyle devam etti: "Pandeminin omikron etkisi ile hala son hızla devam ettiği dikkate alındığında, hastane yatışları ve ölümleri azaltmak, aşırı artacak hasta yükü nedeniyle sağlık sisteminin tıkanmasını ve insanların tedavisiz kalmasını ve diğer kritik hizmet, üretim sektörlerinin durma noktasına gelmesini önlemek için, toplum içinde COVID-19’un yayılımını engelleyecek önlemlere her zamankinden çok daha fazla gereksinim vardır. Salgının baskılanması yeni ve daha tehlikeli varyantların ortaya çıkmasını engellemek için de gereklidir."

"BİLİMSEL DAYANAĞI YOK"

KLİMİK'in açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Bunlar içinde özellikle, kapalı ve kalabalık ortamlarda (okullar, toplu seyahat araçları, sinema, tiyatro, spor salonları ve konserler gibi) bulunabilecek çok sayıda kişiyi infekte etme olasılığı olan pozitif vakaların tespit edilmesi için bu ortamlara girecek kişilerin uygun testlerle SARS-CoV-2 varlığı açısından taranması hayati önem taşımaktadır.

Bugün İç İşleri Bakanlığı’nın yayımladığı bir genelge ile öğrendiğimiz üzere Sağlık Bakanlığı tarafından bu tür tarama testleri kaldırılmıştır. Bu uygulama için henüz hiçbir bilimsel dayanak yoktur ve bu durum salgında kontrolün tamamen kaybedilmesine yol açabilir. Bakanlığı, testlerle ilgili aldığı son kararları gözden geçirmeye, omikron dalgasının toplumda kontrol altına alınabilmesi için taramaları, hızlı ve güvenilir testleri de ekleyerek, etkili bir şekilde yapmaya ve toplumsal hareketliliği azaltmaya yönelik olası ek önlem seçenekleri dahil daha önce belirttiğimiz tüm önlemleri bir an önce değerlendirerek uygulamaya sokmaya bir kez daha davet ediyoruz. Salgınla mücadele ancak bilimsel yöntemlere sıkı sıkıya uymakla başarıya ulaşabilir."