birgün

1° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 30.11.2021 08:46

Kobane Davası’na artık katılmayacaklar

Kobane Davası’na artık katılmayacaklar

HABER MERKEZİ

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin hakkında açılan Kobanê Davası’nın 7’nci duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada mahkeme heyetinden bir üyenin daha değiştirildiği dikkat çekti.


Kobanê Davası’nda yargılanan HDP eski MYK Üyesi Bülent Parmaksız, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararını uygulamak için neden acele etmiyorsunuz?” diye sorarak “6 yıl neden beklediniz. AİHM, MYK açıklamasına dair ‘ifade özgürlüğü sınırları içerisindedir’ dedi. Ama siz bu kararı uygulamıyorsunuz. Bizi çok ağır suçlarla itham ediyorsunuz. Ama hemen savunma vermemizi istiyorsunuz. Siyaset böyle istiyor diye hukuku bu kadar eğip bükemezsiniz” diye belirtti. Mahkeme başkanının ısrarla savunma almaya çalışmasına karşı çıkan baro başkanları, “Birilerinin çıkıp ‘bu davayı bitirin’ sözlerine mi uyuyorsunuz. Şu andan itibaren yargılamayı sürdüremezsiniz” dedi.

SUSMA HAKKI

Duruşmada söz alan avukat Zeynep Sedef Özdoğan, davada yargılanan siyasetçilerin susma hakkını kullanmak istemediğini kaydederek, savunma yapmak istediklerini belirtti. Dava sonrası açıklama yapan avukat Cihan Aydın, adil yargılama koşulları sağlanmadan duruşmalara katılmayacaklarını duyurdu. "Artık bu duruşmayı devam ettirmemiz mümkün değil" diyen Aydın, şöyle devam etti: "Heyet kararını vermiş. Biz bu suça ortak olmayacağız. AİHM kararına uymayan bir heyet savunma makamıyla iş birliği yapmayan bir heyetle aynı ortamda bulunamayız. Adil yargılanma hakkı sağlandıktan sonra biz ve müvekkillerimiz duruşma salonunda olmaya hazırız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol