birgün

1° AÇIK

Kobane davasının eski mahkeme başkanına ‘Atadedeler’ örgütüne üye olmak iddiasıyla gözaltı

Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu birçok HDP'linin yargılandığı Kobane davasının eski mahkeme başkanı, suç örgütü ‘Atadedeler’ çetesine üye olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

GÜNCEL 23.03.2022 16:17
Kobane davasının eski mahkeme başkanına ‘Atadedeler’ örgütüne üye olmak iddiasıyla gözaltı
Abone Ol google-news

Çizim: Ercan Altuntaş

Selahattin Demirtaş'ın da tutuklu olduğu ve birçok HDP’linin yargılandığı Kobane davasının eski mahkeme başkanı B.Ç., gözaltına alındı.

Gazeteci Alican Uludağ’ın aktardığına göre; bugün saat 11:50'de Ankara'da gözaltına alınan B.Ç., kendilerini "Derin devletin ticari istihbarat ayağı" olarak adlandıran "Atadedeler" örgütüne üye olmakla suçlanıyor.

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği'nden alınan gözaltı ve arama kararı uyarınca, B.Ç'nin evindeki telefonlara el konuldu.

Aramaya, bir Cumhuriyet Savcısı da eşlik etti. B.Ç. geçen yaz Kobane davasından alınmış, daha sonra hakimlikten istifa etmişti.

‘ATADEDELER’ ÖRGÜTÜ

Aralarında yargı mensubu, iş insanı, bürokrat, siyasetçi, özel sektör yöneticilerinin de bulunduğu ‘Atadedeler’ örgütünün elebaşının ‘Pınar Taşçı' kod isimli S.F. olduğu öne sürülmüştü.

Şebekenin “yurtiçinde ve yurtdışında iş bulma, yurtdışına gönderme, yatırım yapacak alanlar, devletle ilgili işleri yürütme” gibi vaatlerle nitelikli dolandırıcılık yaptığı tespit edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun