Ankara, Kobane’ye yönelik operasyon sinyalleri veriyor. Dış basında yer alan haberlere göre operasyon için Rusya’nın kilit bir pozisyonda olduğu, iktidarın Rusya ile görüşmelere başladığı belirtiliyor.

Kobane’ye operasyon sinyali

HABER MERKEZİ

Irak ve Suriye’ye askeri operasyon yetkisini iki yıl daha uzatan tezkerenin Meclis’te kabul edilmesinin ardından YPG’nin kontrolünde bulunan Kobane’ye olası askeri operasyon sinyalleri veriliyor. 2012’den beri YPG’nin kontrolünde bulunan Kobani’ye son olarak 2019 yılında Türkiye tarafından operasyon gerçekleştirilmiş, bunun ardından bölgeye Suriye ve Rus birlikleri giriş yapmıştı. FMiddle East Eye (MEE) gazetesinin haberine göre Türkiye, Suriye’nin batı sınırı güvenliği için tekrardan Kobane’ye askeri bir operasyon gerçekleştirmeyi planlıyor. Operasyon için Rusya’nın kilit bir pozisyonda olduğu, AKP hükümetinin Rusya ile görüşmelere başladığı belirtildi.

Haberde Kobane operasyonundaki temel amaçlardan birinin Suriye ile Türkiye arasındaki batı sınırının güvenliğini sağlamak olduğu ifade edildi. Buna göre hâlihazırda Türkiye’nin kontrolünde bulunan Cerablus ve Tel Abyad bölgeleri birbirine bağlanarak Suriye’nin batı sınırından yapılan geçişlerin kapatılması planlanıyor.


Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmelerde ise Kobane’deki askeri konuşlanmalar dikkat çekiyor. Bölgeye Türkiye birlikleri tarafından giriş sağlanırsa Rus birlikler Kobane’deki varlığını sürdürecek. Öte yandan Türkiye birlikleri ise stratejik bir öneme sahip olan M4 otoyolu çevresindeki bölgelere yerleşecek. Ancak MEE’ye konuşan Türkiye güvenlik kaynakları, Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’nun (SMO), Rusya’nın isteği doğrultusunda Kobane’ye giriş yapamayacağını vurguluyor. Bölge güvenliğinin ise ortak Türkiye ve Rusya askeri birlikleri ile sağlanacağı da belirtiliyor. Erdoğan, daha önceki açıklamalarında İdlib konusunda taviz verilmeyeceğini defalarca söylemesine rağmen, olası Kobani operasyonunun gerçekleşmesi için belirli tavizler verebileceği söyleniyor. Yapılması düşünülen anlaşma dahilinde İdlib içerisinde bulunan belirli bölgelerden Türkiye askerlerinin çekilip, bu bölgeleri Rusya birliklere bırakabileceği konuşuluyor.

Ancak MEE’ye konuşan Türk güvenlik kaynakları anlaşma dolayısıyla böyle bir hamlenin gerçekleşebilecek olası saldırılara zemin hazırladığını söyledi. Özellikle daha önceki “tecrübelerinden” dolayı Türkiye’nin, Ruslar ile herhangi bir anlaşma gerçekleştirse dahi Türk birliklerinin İdlib’de hazır olması gerektiğini belirtti.

Türkiye güvenlik kaynakları, iki ülke arasında görüşmeler olumlu bir şekilde sonuçlansa dahi, daha önceki olayların etkisiyle gerginliğin devam edebileceğini aktardı. Özellikle geçen hafta Afrin’de Rusya jetlerinin Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’na (SMO) yaptığı saldırıların iki ülke arasındaki gerginliği iyice arttırdığını söyledi.

Erdoğan Ne Demişti?

Erdoğan, daha önceki video mesajında yapılacak olası operasyonun sinyallerini vermişti. Açıklamada Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’deki “tehdidi” sonlandırmak için kendi kaynaklarını kullanarak girişimlerde bulunacağını söylemiş ve gerekli adımların atılması için bir an önce harekete geçileceğini belirtmişti. MEE, yapılan bu açıklamanın ardından Rusya ile temasların hızlandığını ve Kobane’ye yapılması planlanan askeri operasyon için anlaşma sağlanmaya çalışıldığını aktardı.