Kocaeli’de daha önceden balık tutulan Kilez Deresi'nin koktuğu ve su yüzeyinde beyazlık görüldüğü fark edildi. Kirlilik İzmit Körfezi'ne kadar uzanırken, ekipler maddenin kaynağını araştırıyor. Deredeki maddenin kimyasal olduğu düşünülüyor.

Kocaeli'de Kilez Deresi'nde kimyasal şüphesi: Bölge inceleniyor
Fotoğraf: İHA

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinden geçen ve İzmit Körfezi'ne kadar uzanan Kilez Deresi, sabah saatlerinde bembeyaz aktı. Durumu fark eden yurttaşlar yetkililere haber verdi. Rengi zaman zaman maviye dönen suyun üzerinde beyazlıklar dikkat çekti. Etrafa yayılan koku sebebiyle, deredeki maddenin kimyasal olduğu şüphesi üzerinde duruluyor.

Alınan ihbar üzerine ekipler dere suyundan numune alarak incelemeye götürdü.

"FABRİKALARDAN SİMSİYAH SULAR, KİMYASAL ATIKLAR DEREMİZE KARIŞTIRILDI"

30 yıl önce dereden balık bile tutabildiklerini belirten Abdullah Memkeze, “Eskiden biz deremizde balık tutardık, yüzerdik. Tertemizdi, berraktı. Sonra zaman zaman fabrikalardan simsiyah sular, kimyasal atıklar deremize karıştırıldı. Balık ölümleri gerçekleşti. Biz bunu defaatle ihbar ettik, şikayet ettik. Araştırdılar ama son halini hep beraber görüyoruz. Dere komple köpürmüş, masmavi olmuş şekilde. Burada türlü türlü canlılar, balıklar, ördekler, karabataklar gibi canlılar yaşıyor” dedi.

Memkeze, yetkililerin konuyla ilgilenmesini, seslerinin duyulmasını ve sorumlu kişilerin cezalandırılmasını istedi.

(İHA)