birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Kocaeli’nde ulaşıma zam: 1 Mart'ta yeni uygulama başlıyor

Kocaeli'nde UKOME toplantısında şehir içi otobüs ücretleri yüzde 23 zamla 8 liraya çıkarıldı. Toplantıda, 1 Mart itibarıyla abonman kart uygulamasının hayata geçirilmesine karar verildi.

EKONOMİ 26.01.2023 22:01
Kocaeli’nde ulaşıma zam: 1 Mart'ta yeni uygulama başlıyor Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu başkanlığında toplandı. Çeşitli gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, zam da görüşüldü. Alınan kararla birlikte toplu taşımaya yüzde 23 oranında zam yapıldı.

Otobüslerde 6 lira 50 kuruş olan tam biniş 8 lira oldu. Tramvay ücretlerine de yüzde 30 oranında zam yapılarak, tam biniş 5 liradan 6,5 liraya çıktı. İndirimli biniş ise yüzde 12 zam ile 3 lira 80 kuruştan 4 lira 25 kuruşa çıktı. Deniz ulaşımında da yüzde 23 zam ile tam biniş 7 lira 75 kuruştan 9 lira 50 kuruşa, indirimli biniş ise yüzde 9 zam ile 5 lira 75 kuruştan 6 lira 25 kuruşa çıkarıldı.

Toplantıda, 1 Mart'tan itibaren abonman kart uygulamasının başlatılacağı açıklandı. Abonman kartları öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üstü yurttaşlar kullanabilecek. Mevcut indirimli kartlar gibi TL bakiye yüklemesi yapılabilecek ve belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, tramvay, deniz ulaşım araçlarında geçerli olacak.

Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üzerindeki yurttaşlar mevcut kartlarını ücretsiz olarak İzmit, Gebze, Gölcük seyahat kartı ofislerinden değiştirebilecek.

(İHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol