birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

Kolombiya’da kadınların kürtaj hakkı zaferi

KADIN 23.02.2022 09:05
Kolombiya’da kadınların kürtaj hakkı zaferi
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kolombiya’da, Anayasa Mahkemesi hamileliğin 24. haftasına kadar isteğe göre kürtaj yapılmasını suç olmaktan çıkardı. Mahkemeden konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Bundan sonra gebeliğin 24’üncü haftasından itibaren kürtaj yapıldığı takdirde cezalandırılacak" ifadesine yer verildi.

Karar, mahkeme binasının önünde toplanan ve yeşil bezler taşıyan feministler tarafından sevinçle karşılanırken, gerici gruplar ise tepki gösterdi. Kararın başından bu yana en güçlü destekçilerinden biri olduğu bilinen Bogota Belediye Başkanı Claudia Lopez, "Oy kullanma hakkından sonra bu karar, kadınların tam ve eşit şekilde hayata katılmaları için tarihi bir başarıdır" dedi. Kolombiya’da kadınların elde ettiği kazanım, Meksika ve Arjantin’de kürtajın önündeki engelleri kaldıran bir dizi kararın ardından geldi. Meksika’nın yüksek mahkemesi geçen yıl kürtajı suç olmaktan çıkarırken Ekvador’da da parlamento yalnızca cinsel saldırı nedeniyle kürtaja erişime izin veren düzenlemeleri hafifletmişti. Ülkede 2006’dan bu yana yürürlükte olan kürtaj yasası, hamileliğin cinsel saldırı ve kadının beden, ruh sağlığı için risk oluşturması durumunda sonlandırılmasına izin veriyordu. Bu istisnalar dışında kürtaj yapan ve yaptıran kişilerle ilgili 16 aydan 54 aya kadar hapis cezası veriliyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol