Kolombiya'da ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ile barış görüşmelerini sürdürmeye istekli olduğunu bildiren Marksist gerilla hareketi Ulusal Kurtuluş Ordusu ile Kolombiya hükümeti arasında ilk anlaşma sağlandı.

Kolombiya hükümeti ile ELN arasında ilk anlaşma sağlandı

Kolombiya hükümeti ile Marksist gerilla hareketi Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında müzakerelerin başlamasından bu yana ilk anlaşmanın sağlandığı duyuruldu.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, ülkenin batısında yerinden edilmiş yerli halkın topraklarına güvenli dönüşüne ilişkin ELN ile ilk anlaşmanın yapıldığını bildirdi.

AA'da yer alan habere göre basına açıklamalarda bulunan Petro, "ELN ile görüşmelere başladıktan sadece bir hafta sonra ilk anlaşma noktası, bu örgüt tarafından Embera yerlilerinin topraklarına dönüşüne izin verilmesidir" dedi.

Gerçek ismi Eliecer Herlinto Chamorro olan ELN lideri Antonio Garcia, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Yalnızca ülkenin gerçeklerindeki değişikler bizi barışa götürecek. Bu nedenle, toplumun katılımıyla ve hükümetlerin dönüşümleri sayesinde umarım başarıya ulaşır" ifadelerini kullandı.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİ ASKIYA ALINMIŞTI

Venezuela'nın garantörlük ve ev sahipliğinde başkent Karakas'ta bir araya gelen taraflar, 2019'da askıya alınan barış görüşmelerini 22 Kasım'da yeniden başlatmıştı.

Norveç ve Venezuela gözlemcilerinin de hazır bulunduğu görüşmede, Kolombiya hükümeti adına M-19 (19 Nisan hareketi) eski üyesi Otty Patino başkanlık ederken, ELN heyetine ise Pablo Beltran liderlik etmişti.

Kolombiya'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan ve 7 Ağustos'ta görevi devralan sol görüşlü Gustavo Petro, iktidara geldiğinde Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile 2016 Barış Anlaşması'nı uygulamaya ve ELN ile de barış görüşmeleri yapmaya söz vermişti.

Kolombiya, ELN ile birçok kez yarıda kesilen müzakerelere Santos döneminde başlamış ve bu müzakereler, Ekvador'un garantörlük ve ev sahipliğinden çekilmesi üzerine Havana'ya taşınmıştı. 2 binden fazla mensubu bulunan ELN ile Kolombiya hükümeti arasındaki önceki müzakere girişimleri ilerleyememişti. Müzakereler, dönemin Cumhurbaşkanı Ivan Duque tarafından askıya alınmıştı.

"YENİ KURULACAK HÜKÜMETLE MASAYA OTURMAYA HAZIRIZ" DENİLMİŞTİ

ELN, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ile barış görüşmelerini sürdürmeye istekli olduğunu bildirmiş devletle daha önce başlatılan barış görüşmelerini hatırlatan Garcia, "Mevcut hükümet dışında, 5 farklı hükümetle sırasıyla görüşmeler yaptık ve burada Kolombiya'yı daha adil, daha eşitlikçi ve daha demokratik bir ülke yapma yolunda ilerliyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Petro'nun ülkede cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasından sonra ELN, 21 Haziran'daki açıklamasında, "Örgüt Şubat 2017'de, Ekvador'un başkenti Kito'da başlayan barış sürecini devam ettirme eğilimini sürdürüyor" ifadesine yer vererek barış görüşmelerine açık olduğunu kaydetmişti.

Petro, cumhurbaşkanlığı kampanyası sürecinde ELN ile daha önce başlayan ancak başarısız olan müzakerelerin nihayete ulaşması için çaba harcayacağını belirtmişti.

Kolombiya'da, 20 Haziran'da, düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda Petro, yüzde 50,46 ile en çok oy alarak Kolombiya'nın 60. Cumhurbaşkanı olmaya hak kazanmıştı.