birgün

20° AÇIK

SİYASET 09.04.2021 07:36

Koltuk krizi büyüyor

Koltuk krizi büyüyor

HABER MERKEZİ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in Ankara ziyaretinde yaşanan ‘koltuk krizi’nin yankıları sürüyor.

Ziyarette Erdoğan’ın yanındaki koltuğa AB Konseyi Başkanı Michel’in oturmasının ardından bir süre ayakta kalan AB Komisyonu Başkanı von der Leyen daha sonra üçlü kanepeye oturdu.

Konu uluslararası basında Türkiye’nin yaptığı bir diplomatik “gaf” ve eşit statüdeki iki liderden kadın olanın ayakta bırakılmasıyla İstanbul Sözleşmesi’ne atıf yapılarak tartışıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ziyarette oturma düzeninin AB tarafından gelen talepler doğrultusunda hazırlandığını açıkladı. Eleştirilerin hedefindeki Charles Michel ise konuya dair yaptığı açıklamada “ziyaretin önemini gölgelemesinden üzüntü duyduğunu bildirdi. Michel Türkiye’nin protokol kurallarını katı yorumlaması sonucu üzücü bir durum” yaşandığını savundu.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer de bir açıklama yaparak yaşanan duruma “Komisyon başkanının açık bir biçimde şaşırdığını” söyledi. Ursula von der Leyen görüşmeden önce Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinden ötürü endişeli olduğunu söylemişti. Sözcü Mamer yaşanan bu gelişmenin ardından von der Leyen'in bu konuyla ilgili görüşünün “daha da keskinleştiğini” vurguladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol