birgün

11° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Koltuk krizine Rusya'dan yorum: Müzakereler sırasında her şey olabilir

AB liderleri ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesi sırasında Beştepe’de yaşanan ‘koltuk krizine’ ilişkin bir açıklama da Rusya’dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova krize ilişkin, “Türkiye liderinin kadınlara olan yaklaşımı konulu birçok şey okudum. Öyle değil” diyerek, bunun ‘gülünç bir argüman’ olduğunu belirtti.

AVRUPA 08.04.2021 12:33
Koltuk krizine Rusya'dan yorum: Müzakereler sırasında her şey olabilir
Abone Ol google-news

Beştepe’de AB liderleri ve AKP genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi sırasında yaşanan koltuk krizine bir açıklama da Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’dan geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, krize ilişkin, “Türkiye liderinin kadınlara olan yaklaşımı konulu birçok şey okudum. Öyle değil" diyerek, AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen'in ayakta kalmasına rağmen kendisine verilen koltuğa oturan Charles Michel'i hedefe alıp 'Batı'nın birliğini' eleştiren açıklamalarda bulundu.

"PROTOKOL VE SANDALYELERİN HARİKA DÜNYASI"

Sputnik Türkçe’nin aktardığına göre, Dışişleri Sözcüsü Zaharova, ‘protokol ve sandalyelerin harika dünyası’ diyerek yaptığı açıklamalarına şöyle devam etti:

“Brüksel’in bürokrasisinin iki kilit lideri, baş misafir için olan bir sandalye ve heyetin diğer üyeleri için bir kanepenin hazırlanmış olduğu salona alındı. Bu tür oturma düzeni için genellikle böyle denir. Müzakere salonunun değiştirilmesi, protokol hatası, Türkiye liderinin kadınlara olan yaklaşımı konulu birçok şey okudum. Öyle değil. Charles Michel’in de bir erkek olduğu, bir sandalyenin eksik olduğunu gördüğünde bunu hatırlayabileceği, ancak hatırlamadığı hesaba katıldığında son argüman özellikle gülünç"

“MÜZAKERELER SIRASINDA HER ŞEY OLUR”

Müzakereler sırasında her şey olabilir diyerek yaşanan krizde kasıt aramadığını dile getiren Zaharova, “Kişisel fikrimi açıklayacağım. Müzakereler sırasında her şey olur. Şunu net olarak söyleyeyim: Ne olmuyor ki? Anın ciddiyeti ve işe hemen başlanması ihtiyacının protokolle ilgili detaylar için hiç şans bırakmadığı oldu. Ve partnerlerimizin kötü niyetli düşündüğü de oldu. Böyle durumlarda ne yapılmalı? İnsan olarak kalmalı ve teoride iddia ettiğini gerçek hayatta unutmamalı. Aslında gerçek insani niteliklerimiz bu tür beklenmedik durumlarda kendini gösteriyor. Avrupa Birliği Türkiye’de isteyerek veya istemeyerek, Brüksel’de ‘Batı’nın birliği’ olarak adlandırdıkları şeyi gösterdi: İki kişi oturmak gerekirken sadece bir sandalye vardı ve müzik bitti” dedi.

“AB LİDERLERİ OTURMA DÜZENİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ İSTEYİP OTURMAMALILARDI”

Zaharova AB’nin Rusya karşıtı yaptırımla bilendiğinin de altını çizerek, “Ancak sözünü ettikleri, Rusya karşıtı yaptırımlarla bilenmiş olan ittifakı ortaya koymaları ve oturma düzeninin değiştirilmesini isteyip oturmamaları gerekirdi. Ancak bu gördüklerimizi görmemiz gerekiyordu. Batı’nın birliği olduğu gibi. Rusya’nın bu birliği baltalamaya çalıştığını söylemeye de artık gerek yok. Birincisi zaten biz böyle bir şey istemiyoruz. İkincisi de baltalanacak bir şey yok” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

AB liderleri ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beştepe’de bir araya geldiği görüşmede ‘koltuk krizi’ yaşanmıştı. Liderlerin oturma düzenine geçtiği sırada Konseyi Başkanı Charles Michel protokol koltuğuna otururken, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’e protokol koltuğu verilmemiş ve bir süre ayakta kalmıştı. Leyen’in yaşanan koltuk krizinde şaşkınlığını gizleyemediği de kameralara yansımıştı.

Olay üzerine dış basın da durumu eleştirerek, “Erdoğan’ın protokol maçoluğu’ yaptığı nitelemeleri yapılmıştı.

Bunun üzene de AB Konsey Başkanı Charles Michel suskunluğunu bozarak, “Ursula'ya yönelik protokol tuhaflığına duyarsız kaldığım izlenimi ortaya çıktığı için üzüntü duyuyorum" demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun