birgün

15° AÇIK

SİYASET 03.05.2021 08:13

Konu sermaye olunca kanun teferruat oldu

Konu sermaye olunca kanun teferruat oldu

Mustafa M. BİLDİRCİN

Eğitime ilişkin alınan hemen her kararda özel okulların çıkarlarını önceleyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), benzer bir karara daha imza attı. Bakanlık, Özel okullar için Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun esnetilmesinin önünü açtı. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız’ın, “Ücretsiz Okutulacak Öğrenci” başlığıyla il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile özel okullara sağlanan ayrıcalıklara bir yenisi daha eklendi.

ÖZELLERİN POTANSİYELİ ARTIRILACAK

Muammer Yıldız imzalı yazıda, “Cumhurbaşkanlığı makamı öncülüğünde, Covid-19 salgını sürecinde sektörlerin yaşayabileceği olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla” bir dizi karar alındığı belirtildi. Bu kapsamda MEB’in, özel öğretim kurumlarının öğrenci potansiyelinin artırılmasının uygun olacağı değerlendirmesini yaptığı da yazıda kaydedildi.

2021-2022 DÖNEMİNİ KAPSAYACAK

Yazıya göre, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 13’üncü maddesi gereği kontenjanlarının yüzde 3’ünden az olmamak kaydıyla ücretsiz öğrenci okutmak zorunda olan özel okullara, bu kuralı esnetme olanağı sağlandı. Özel okulların, öğrenim ücretinin yüzde 25, 50 veya 75’ini aldığı burslu öğrencilerini de bu kapsamda değerlendirebileceği bildirildi. 2019-2020 eğitim öğretim yılının bir bölümünde özel okullara sağlanan bu ayrıcalığın 2021-2022 eğitim öğretim yılını da kapsaması kararlaştırıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol