birgün

15° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

GÜNCEL 11.04.2020 08:01

Konut rantı için yargı kararı yok sayıldı

İstanbul'un Tuzla ilçesinde deniz kıyısındaki 50 bin metrekarelik alan, yargının daha önce verdiği ‘iptal’ kararına rağmen yapılaşmaya açılıyor. Eski İBB Meclisi'nin CHP'li üyesi İbrahim Doğan: Memleket virüs salgınından kırılıyor; halkımız can derdine düşmüş, iktidar rant derdinde

Konut rantı için yargı kararı yok sayıldı

UĞUR ŞAHİN

İstanbul'un Tuzla ilçesinde deniz kıyısındaki 50 bin metrekarelik alan, yargının daha önce verdiği ‘iptal’ kararına rağmen yapılaşmaya açılıyor. Salgın nedeniyle kamuda işlerin neredeyse durma noktasında geldiği günlerde onaylanan plan değişikliğiyle Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu’na komşu olan İller Bankası’nın arazisine ‘konutlar’ dikilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası mülkiyetinde bulunan Tuzla Postane Mahallesi’ndeki alana ilişkin imar planını ilk olarak 20 Temmuz 2017’de onayladı. Plan ile İller Bankası’nın ‘kamp tesisi’ olarak kullandığı alana ‘zemin+3 katlık’ yapılaşma olanağı sağlandı. Araziye de ‘ticaret, turizm, konut ve dini tesis’ tanımı getirildi. Ardından da İller Bankası, alanı ihaleye çıkarttı.

Ancak İstanbul 6. İdare Mahkemesi, söz konusu planın şehircilik ilkeleri ile imar mevzuatına aykırı olduğunu bildirerek, önce ‘yürütmeyi durdurma’, ardından da ‘iptal’ kararı verdi. 30 Ocak’taki iptal kararının ardından ‘alanın plansız kaldığı’ savunularak yeni bir plan hazırlandı.

Bakanlık da yargının kararı dikkate alınarak hazırlandığı öne sürülen ve alanda yapılaşmanın önünü açan plan değişikliğini 3 Nisan’da onayladı ve planı askıya çıkarttı. Plan açıklama raporuna göre, deniz kenarındaki 50 bin metrekarelik alanın 41 bini, ‘ticaret ve konut’, 6 bin 124 metrekaresi ise ‘park alanı’ olarak belirlendi. Plana göre konutların inşa edilmesiyle, alanda toplam 585 kişinin yaşayacağı öngörülüyor.

KAMU ALANIYDI

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan eski İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi ve inşaat mühendisi İbrahim Doğan, askıya çıkartılan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’na itiraz edeceklerini söyledi. Doğan, “Memleket virüs salgınından kırılıyor; halkımız can derdine düşmüş, iktidar rant derdinde” dedi ve ekledi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da kamusal alanları ranta dönüştürmenin derdinde. Burası deniz kıyısında kalan ve ‘günü birlik tesis ve park’ tanımı olan bir kamu alanıydı. Ancak plan değişikliğiyle ‘ticaret ve konut’ alanına dönüştürüldü. Oysa açılan dava sonucu planlar, yasalara aykırı bulunmuş ve plan iptal edilmişti. Netice itibariyle yasalara aykırı ve kamu yararı taşımayan bu yağma planına yasal süresi içinde itiraz edeceğiz. Bu planları kabul etmiyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız