birgün

25° AÇIK

Köpeğe cinsel istismar davasında skandal karar

GÜNCEL 24.02.2022 08:32
Köpeğe cinsel istismar davasında skandal karar
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Bartın’da tarlada köpeğe cinsel saldırıda bulunurken cep telefonu kamerasıyla görüntülenen 66 yaşındaki M.D.’nin yargılandığı davanın ikinci duruşmasında, sanığın adli kontrol şartı kaldırıldı.

Köpeğin sahibinin şikâyeti üzerine Bartın 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın dünkü duruşmasına Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği ile Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin de aralarında olduğu çok sayıda dernek ile Ankara, İstanbul, Antep barolarından avukatlar katıldı.

Sanık, “Zaten iktidarsızım” şeklindeki savunmasını yineledi. M.D.’nin bu durumu doğrulayacak bir raporun verilmesine yönelik talebini reddeden mahkeme, adli kontrol şartını kaldırarak davayı 24 Mayıs’a erteledi.

Dernekler, duruşmanın ardından yaptıkları açıklamada sanığın savunmasına ve karara tepki gösterdi. Av. Diren Cevahir Şen, cinsel istismarın iktidar ya da iktidarlık ekseninde tanımlanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Sanığın en yüksek sınırdan ceza alması için çabaladıklarını belirten Şen, emsal bir karar için mücadele ettiklerini vurguladı. Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'nden Gökten Sakarya ise Türkiye’de hayvana tecavüzün üstü örtülen çok yaygın bir şiddet biçimi olduğunu vurgulayarak, bu şiddetin son bulması için caydırıcı cezalara ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol