Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, çocukların AVM'lere ve aile büyüklerinin yanına gitme ihtimali risk oluşturacağı için okulların tatil edilmediğini açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, okulların neden tatil edilmediğini açıkladı

Koronavirüsün Türkiye'de görülmesinin ardından eğitim-öğretime ara verilip verilmeyeceği gündeme geldi. Ancak henüz herhangi bir tatil açıklaması söz konusu değil.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının ortaya çıkmasının ardından okulların neden tatil edilmediğini açıkladı.

Katıldığı CNN Türk yayınında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kara, şu ifadeleri kullandı:

"İki şekilde düşünmek lazım. Kapatılabilirdi ama çocukların eğitiminin devam etmesi de çok önemli. İkinci bir vaka olursa ya da yurt dışından gelenler fazla, o zaman okul tatili, kalabalık alan gibi konular yeniden gündeme gelir. Eğer bu çocuklar anneanne ve dedelerinin yanına gideceklerse risk oluşturacaklar mı? Ya da biz okulları kapatırsak çocuklar alışveriş merkezlerine mi gidecekler? Verileri biraz daha takip etmemiz, dışarıdaki riski biraz daha takip etmemiz gerekiyor. İtalya'da vakalar rekor seviyede. Yarın da olabilir, bir hafta sonra da olabilir. Riskin ne kadar büyüdüğüne bakmamız lazım. Okullar tatil edilmeyecek kararı bugüne özgü bir karar."