birgün

26° AZ BULUTLU

YAŞAM 05.06.2020 12:14

Koronavirüsü yenen 11 yaşındaki Mustafa’nın yeni hedefi lösemi

Yeni tip koronavirüsü yenen 11 yaşındaki  Mustafa, lösemiyi de yenmek için mücadele etmeye devam ediyor

Koronavirüsü yenen 11 yaşındaki Mustafa’nın yeni hedefi lösemi

Antep'te yeni tip koronavirüsü (Covid-19) yenen 11 yaşındaki down sendromlu Mustafa Karaoğlan'ın ailesi, hastalık sürecini anlattı. “Mustafa çok güçlü bir çocuk. Her şeyin üstesinden gelebilen biri” ifadelerini kullanan aile, Mustafa’nın şimdiki hedefinin ise, lösemiyi yenmek olduğunu söyledi.

Merkez Şehitkamil ilçesi Serinevler Mahallesi'nde ikamet eden Yunus ve Emine Karaoğlan çiftinin ilk çocuğu olarak 2009'da dünyaya gelen Mustafa Karaoğlan'a doğumundan 20 gün sonra down sendromu teşhisi konuldu.

5 AY ÖNCE LÖSEMİ TEŞHİSİ KONDU

Yaklaşık 5 ay önce lösemiye yakalanan Karaoğlan, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Onkoloji Hastanesi'nde haftanın 4 günü tedavi görmeye başladı.

Yapılan tedavilere ve verilen ilaçlara olumlu karşılık vererek hızla iyileşen Karaoğlan, 30 Nisan'da yüksek ateş ve halsizlik şüphesiyle ailesi tarafından GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesine götürüldü.

Burada Karaoğlan'a yapılan testler sonrası Covid-19 teşhisi konuldu. Bir süre sonra durumu kötüleşince Karaoğlan, immün plazma tedavisi sayesinde sağlığına kavuşup 15 Mayıs'ta sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde taburcu oldu.

'SIRADA LÖSEMİYİ YENMEK VAR'

Baba Yunus Karaoğlan da yaptığı açıklamada, oğlunun özel bir çocuk olduğunu söyledi.

Mustafa'nın yaşıtlarına göre daha zeki olduğunu söyleyen Karaoğlan, "Down sendromlu olduğunu öğrendikten sonra bu geni araştırmaya başladım. Bu hastalığı taşıyan ama çok başarılı olmuş kişilerin hayatını kendimize örnek aldık. Eşime 'Biz bu çocuğu diğerleri gibi yaparız' dedim" ifadesini kullandı.

Çocuklarının Covid-19'a yakalandığını duyduğu an yıkıldığını belirten Karaoğlan, şöyle konuştu:

"Biz Covid-19'u hep birlikte el ele vererek, aşkla, sevgiyle ve dualarla yendik. Şimdiki hedefimiz lösemi yenmek. Ailenin tüm fertleri olarak Mustafa'nın hep yanında olduk. Covid-19 günlerinde oğlumuz yoğun bakım odasındaydı ama onu bir şekilde mutlu etmenin yollarını bulduk. Her olumsuzlukta gülmeyi ve eğlenmeyi bildik."

koronavirusu-yenen-11-yasindaki-mustafa-nin-yeni-hedefi-losemi-740223-1.

Mustafa'nın 2 kardeşi olduğunu belirten Karaoğlan, "Onlar ağabeylerinin özel bir çocuk olduğunun farkındalar. Bazen bakıyorum ağabeylerinin ağrıyan başını okşuyorlar, bazen suyunu getiriyorlar bazen de beraber güreş tutuyorlar. Biz çocuklarımıza sürekli birlik ve beraberliği, bunun yanında güçlü olmayı öğretiyoruz" diye konuştu.

Anne Emine Karaoğlan ise tüm hastalığın tedavilerinde oğlunun elini hiç bırakmadığını belirterek, "O bana 'Anne benim elimi hiç bırakma' dedi. Ben de onun elini hiç bırakmadım. Mustafa çok güçlü bir çocuk. Her şeyin üstesinden gelebilen biri. Covid-19'u yendik çok şükür, şimdi sıra lösemide. Bunu ilk duyduğumuzda çok üzüldük, çok şeyler yaşadık ama bunu da güçlü olarak yeneceğiz" dedi.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız