birgün

21° AÇIK

DÜNYA 18.04.2020 20:50

Koronavirüsün bulaşıcılık özelliği hangi yüzeyde, hangi sıcaklıkta ne kadar sürüyor?

Koronavirüsün farklı sıcaklıklarda ne kadar süre sonra bulaşıcılığını kaybettiğini test edildi

Koronavirüsün bulaşıcılık özelliği hangi yüzeyde, hangi sıcaklıkta ne kadar sürüyor?

BirGün Çeviri Kolektifi

Hong Kong Üniversitesi Tıp Fakültesi koronavirüsün farklı sıcaklıklarda ne kadar süre sonra bulaşıcılığını kaybettiğini test etti. Fakültenin Twitter adresinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre; 4 °C'de 14 gün, 37 °C'de 2 gün, 56 °C'de 30 dk, 70 °C'de 5 dk sürelerde virüs bulaşıcı özelliğini kaybediyor. Kontamine olduğu (virüs bulaştığı) şüphenilen kıyafetlerin 60 °C'de 30 dakika yıkanması öneriliyor.

Ünlü tıp yayını The Lancet'in sitesinde de yayımlanan araştırma, virüsün bulaşıcı özelliğinin ne kadar sürdüğünü farklı yüzeyler açısından da değerlendiriyor. Buna göre, virüs; kağıt ve kağıt mendilde 3 saat, ahşap yüzeylerde ve kumaşta 2 gün, camda 2 gün, çelik ve plastik yüzeylerde 7 gün, ameliyat maskesinde 7 günde bulaşıcılık özelliğini kaybediyor.

Araştırmada aynı zamanda virüsün standarf desenfeksiyon yöntemlerine karşı çok savunmasız olduğu teyit ediliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol