birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

DÜNYA 18.02.2020 13:46

Koronavirüsün en fazla vurduğu iki risk grubu açıklandı

Çin koronavirüs salgınından bu yana en büyük araştırmayı yayımladı. Koronavirüse yakalanan 44 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, yaşlılarla birlikte en fazla risk altında olan ikinci grup sağlık çalışanları

Koronavirüsün en fazla vurduğu iki risk grubu açıklandı

Yeni tip koronavirüsün yayılmasını durdurmak ve aşısını geliştirmek için çalışmalar sürüyor. Çin virüs salgınından bu yana en büyük araştırmayı yayımladı. Koronavirüse yakalanan 44 bin kişinin verileri açıklandı. En fazla risk altında olanlar 80 ve üstü yaştakiler ile sağlık çalışanları.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçiriyor. Hayati tehlikenin özellikle yaşlılar için daha fazla olduğu belirtiliyor.

NTV'nin aktardığı habere göre, yaşamını yitirenlerin yüzde 14,8'i 80 yaş ve üstü. Koronavirüse yakalanan 44 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, yaşlılarla birlikte en fazla risk altında olan ikinci grup sağlık çalışanları.

Ayrıca ocak ayından bu yana ilk kez Çin anakarasında yeni vaka sayısı günde 2 binin altına düştü. Ancak uzmanlara göre, hastalığın yayılmasının yavaşladığını söylemek için erken. Virüsün canlı olmayan bir yüzeyde ne kadar kalabildiği de net değil.

Uzmanlar, Sars veya Mers gibi corona virüslerin metal, cam ya da plastik gibi yüzeylerde dokuz güne kadar yaşayabildiğini söylüyor.

Yeni tip koronavirüsün de Sars'la yüzde 80 oranında benzerlik gösterdiği belirtiliyor.

Japonya ise virüse karşı savaşmak için HIV ilaçlarını kullanmayı planlıyor.

koronavirusun-en-fazla-vurdugu-iki-risk-grubunu-aciklandi-689836-1.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Çin'de yeni tip koronavirüs salgınında kesinleşen vaka sayısı 72 bin 436'ya yükselirken, 1869 kişi yaşamını yitirdi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede kesinleşen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 11 bin 741’inin durumu ciddi olmak üzere 72 bin 436’ya çıktı.

Koronavirüs salgınında şu ana kadar biri Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere ülkede ölenlerin sayısı 1869’a ulaştı.

Virüsün bulaşma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 6 bin 242’ye, müşahede altındaki kişi sayısı 141 bin 552’ye gerilerken, iyileşerek taburcu edilenlerin sayısı 12 bin 552’ye ulaştı.

KORONAVİRÜS SALGINI

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan yurttaşlarını tahliye etmişti.

İlk olarak Vuhan'da tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız