birgün

15° AÇIK

Koruma altındaki kanyonu merdiven için kestiler

YAŞAM 04.06.2022 06:30
Koruma altındaki kanyonu merdiven için kestiler Fotoğraf: ardanuc.gov.tr
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Artvin’in Ardanuç ilçesinde bulunan Cehennem Deresi Kanyonu’nda ilçe kaymakamlığı tarafından hazırlanan proje ile restoran, kafe ve otopark gibi tesislerin yanı sıra 83 metrelik bir de cam köprü inşa edilmesi planlanıyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından da desteklenen ‘Cehennem Deresi’nde cennet yaşanıyor’ başlığını taşıyan proje için kanyon ve çevresinin koruma statüsü 2018’de değiştirildi.

Toplamda 20 milyon TL’yi bulması beklenen proje ile bölgeye gelen ziyaretçi sayısının artırılması hedefleniyor. Ancak yaklaşık yüzde 25’i tamamlanan proje için doğal kayalık alanın kesilerek metrelerce uzunluğunda yürüyüş alanı açılmak isteniyor.

Yusuf Yavuz’un haberine göre barındırdığı doğal kaynak değerleri nedeniyle 2002 yılında 1. Derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan kanyonun çevresi de 3. Derece doğal sit alanı olarak ayrıldı. Son yıllarda kanyona olan ilginin artması üzerine ise daha çok ziyaretçiyi bölgeye çekmek amacıyla bir rekreasyon projesi gündeme geldi. Projenin uygulanabilmesi için önce Cehennem Deresi Kanyonu ve çevresinin korunan alan statüsünde değişikliğe gidildi, hemen ardından ise bölge Tabiat Parkı ilan edildi. Kanyon ve çevresinin koruma statüsü, 27 Nisan 2018’de dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak değiştirildi. Bu değişiklikten 4 gün sonra ise 1 Mayıs 2018 tarihinde kanyon Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘Tabiat Parkı’ ilan edildi. Böylece 1. derece doğal sit alanlarında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmemesi engeli koruma statüsünde yapılan değişiklikle aşılırken, Tabiat Parkı statüsü ile de alanın kullanımına ilişkin daha geniş bir zemin yaratılmış oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol