birgün

20° KAPALI

ÖZEL 05.08.2019 07:26

Köy halkı elektrik istedi Bakan ‘2 ev daha’ dedi

Adıyaman’daki bir mezrada evlere elektrik verilmediği ortaya çıktı. Bakan Dönmez ise ‘İki hane daha yapın elektrik verelim’ dedi

Köy halkı elektrik istedi Bakan ‘2 ev daha’ dedi

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net

“Yolu, suyu, elektriği olmayan köy kalmayacak” sloganı ile senelerce oy toplayan AKP, Adıyaman’da elektriği olmayan mezraya elektrik verilmeyeceğini açıkladı.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı Hamzalar Mezrasında aralarında 13 öğrencinin de bulunduğu çok sayıda yurttaş, elektrik olmadığı için temel ihtiyaç malzemelerinden yararlanamıyor. Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, su ısıtıcısı gibi aletleri kullanamadığı için mağdur olan yurttaşlar, kaymakamlık ve valilikten talep etmelerine karşın henüz elektrikle “tanışamadı.”

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez’e mezraya neden elektrik verilmediğini sordu. Tutdere’ye yanıt veren Bakan Dönmez ise “İki hane daha yapın, elektrik verelim” dedi.

Resmi olarak mezrada üç hanenin bulunduğunu ve iki haneye daha ihtiyaç duyduklarını öne sürdü. Bakan Dönmez’in yanıtının ardından CHP’li Tutdere, İl Genel Meclisi Üyesi Nevzat Kozak, Harmanlı Belediye Başkanı Ahmet Değirmenci, Gölbaşı Belediye Başkanı İskender Yıldırım ve Gölbaşı Kent Konseyi Başkanı Lütfiye Vuruşkan, mezrada yurttaşları bilgilendirdi.

2019 YILI AKP TÜRKİYE’Sİ

2019 yılında AKP iktidarı ile yönetilen ülkede elektriği olmayan mezraların bulunmasının “üzüntü verici” olduğunu bildiren Tutdere, “Köyün karşısında Malatya’ya bağlı bir köy var. Orada yaşayan Malatyalıların elektriği var, ancak suyun diğer yanında kalan Adıyaman’da elektrik yok. İl bazında da düşündüğümüzde komşumuzda olan elektriğin bizde olmaması kamu hizmetlerinden faydalandırılmadığımıza işaret” dedi.

Mezranın yanı başında elektrik üreten Atatürk Barajı’nın bulunduğunu da hatırlatan Tutdere, “Atatürk Barajı’na ev sahipliği yapan bir kentte, bir mezrada elektriğin bulunmuyor olması, 2019 yılında henüz buraya daha elektrik enerjisinin verilmemiş olması Türkiye’nin ayıbıdır. Hükümeti bir an önce Türkiye’yi bu ayıptan kurtarmaya davet ediyorum. Buradaki öğrencilerimiz de insanlarımız da elektrikle tanışsınlar, artık bu zulüm son bulsun” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız