birgün

19° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 05.08.2020 09:16

Köylünün son göletini madenciler kuruttu

Köylünün son göletini madenciler kuruttu

Gökay Başcan

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde atık ve flotasyon tesisi yapan Meyra Madencilik bölge halkının hayvanlarını ve bahçelerini suladığı Kamışlı Göleti’ni kuruttu. Geçen haftalarda madenci şirketin gölete giden yolu kapatmasına köylüler tepki göstermiş, iş makinelerinin önünü kesmişti.

Bunun üzerine jandarma görevlileri 12 kadını gözaltına almıştı. Köylerine flotasyon ve atık tesisi yapan madenci şirkete karşı bölge halkının direnişi sürüyor. Birçok kez gözaltı ve baskıya maruz kalan köylülerin hayvanlarını ve bahçelerini suladığı gölet kurutuldu.

Bölgedeki diğer göletlerin şirketin ruhsat alanında kaldığını ve kullanamadıklarını belirten bölge halkı, “Elimizde son kalan göleti de kuruttular” ifadelerini kullandı. Gölün kenarında su yolu olduğunu belirten bölge halkı suyun pompa ile çekilerek bu yoldan boşa akıtıldığını belirtti. Bölge halkı ayrıca tesislere karşı açtığı davada bilirkişi raporunun 7 Ağustos’ta açılacağını hatırlattı.

koylunun-son-goletini-madenciler-kuruttu-764734-1.
Kamışlı Göleti'nin eski hali

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol