birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 05.08.2020 09:16

Köylünün son göletini madenciler kuruttu

Köylünün son göletini madenciler kuruttu

Gökay Başcan

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde atık ve flotasyon tesisi yapan Meyra Madencilik bölge halkının hayvanlarını ve bahçelerini suladığı Kamışlı Göleti’ni kuruttu. Geçen haftalarda madenci şirketin gölete giden yolu kapatmasına köylüler tepki göstermiş, iş makinelerinin önünü kesmişti.

Bunun üzerine jandarma görevlileri 12 kadını gözaltına almıştı. Köylerine flotasyon ve atık tesisi yapan madenci şirkete karşı bölge halkının direnişi sürüyor. Birçok kez gözaltı ve baskıya maruz kalan köylülerin hayvanlarını ve bahçelerini suladığı gölet kurutuldu.

Bölgedeki diğer göletlerin şirketin ruhsat alanında kaldığını ve kullanamadıklarını belirten bölge halkı, “Elimizde son kalan göleti de kuruttular” ifadelerini kullandı. Gölün kenarında su yolu olduğunu belirten bölge halkı suyun pompa ile çekilerek bu yoldan boşa akıtıldığını belirtti. Bölge halkı ayrıca tesislere karşı açtığı davada bilirkişi raporunun 7 Ağustos’ta açılacağını hatırlattı.

koylunun-son-goletini-madenciler-kuruttu-764734-1.
Kamışlı Göleti'nin eski hali

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız