AKP iktidarında gerçekleştirilen merkezi sınavlardan birine daha şaibe karıştığı iddia edildi. ÖSYM’nin, Yediiklim Yayınevi’nin deneme kitabında yer alan soruları şıklarını bile değiştirmeden KPSS’de sorduğu iddiası sosyal medyayı ayağa kaldırırken açıklama yapan ÖSYM, iddianın asılsız olduğunu öne sürdü. ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alındı

KPSS’de ‘ikinci FETÖ skandalı’ iddiası: Sosyal medya ayağa kalktı, ÖSYM açıklama yaptı

Mustafa BİLDİRCİN

AKP iktidarlarında gerçekleştirilen ve şaibe iddialarına konu olan merkezi sınavlara bir yenisi daha eklendi. Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavı kitapçığındaki soruların büyük bölümünün seçenekler dahi değiştirilmeden KPSS’de sorulduğu iddia edilirken emeklerinin çalındığını belirten binlerce aday CİMER üzerinden şikayette bulundu. Çığ gibi büyüyen tepkilerin ardından ÖSYM ve ÖSYM Başkanı Halis Aygün, sosyal medyada en çok konuşulan isim oldu.

31 Temmuz’da gerçekleştirilen KPSS A Grubu oturumlarına yönelik çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Soru kitapçıklarının yayımlanmasının ardından, ÖSYM’nin soruları ile Yediiklim Yayınevi’nin deneme kitabında yer alan soruların birebir olduğu öne sürüldü. Adayların paylaştığı ekran görüntülerinde, yayınevinin sorularının seçeneklerine dahi dokunulmadan ÖSYM kitapçığına yerleştirildiği görüldü. Yüz binlerce aday, “KPSS’de ikinci FETÖ skandalı” başlığı ile sosyal medyadan tepkisini dile getirdi.

EMEĞİMİZ ÇALINDI

KPSS’de çıkan soruların özel bir yayınevinin soruları ile birebir olmasına tepki gösteren adaylar, sosyal medya hesaplarından şunları yazdı:
>> Elim ayağım titriyor. Kafamı masadan kaldırmadan ders çalıştım ben. Hakkımı helal etmiyorum.
>> Yediiklim ne kadar da öngörüsü yüksek bir yayıneviymiş ya soruların noktasından virgülüne, seçeneklerin dizilişinden doğru olanına, öncüllerin sırasından her şeyi tahmin etmiş. Biz yanlış kaynaklardan çalışmışız.
>> Şıkların bile aynı olması, “Soru tutturmak” değildir. Gecesini gündüzüne katıp kitapların başında uyuyakalan insanların emeğinin çalınmasıdır.
>> Bir değil iki değil bir yayınevinden bu kadar sorunun şıkları dahi değiştirilmeden sorulması tesadüf olamaz. Bizim buna inanmamızı beklemeyin. Açıklama bekliyoruz.

SORULAR SATIŞA ÇIKARILDI

Sınavla ilgili iddialar bunlarla da sınırlı kalmadı. KPSS sorularını içeren kitapçıkların, sınavdan bir ay önce internet üzerinden satışa çıkarıldığı savunuldu. Sosyal medyada dolaşan ilan fotoğrafına göre, KPSS sınav soruları için bin dolar fiyat biçildi.

ÖSYM’DEN AÇIKLAMA: İDDİALAR ASILSIZ

Sosyal medyadaki büyük tepkinin ardından ÖSYM’nin resmi Twitter hesabından açıklama yapıldı. ÖSYM, iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

ÖSYM’nin açıklaması şöyle:

“2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TELE1’e konuşan yayınevi yetkilisi ise şu ifadeleri kullandı: “Tamamen algı. Yayınlarımız devam ediyor. Bir iki soru aynı diye çok yüklenme oldu. Başka yayın evleri de tutturuyor. Bizde bir iki tane soru aynı çıkmış olabilir. Kesinlikle bir tesadüf.

MECLİS’E TAŞINDI

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi iddialar hakkında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yazılı olarak yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi. Daha önce 2005, 2013 yılları aralığında yapılan sınavların mercek altına alındığını, 9 yılda, 8 farklı kategorideki 12 sınavın sorularının çalındığının tespit edildiğini hatırlatan Hakverdi, “Yine bu tarz iddiaların gündeme geliyor olması, kamuoyunu ve sınava giren vatandaşlarımızı derinden yaralamıştır. Bu iddialar bir an önce soruşturulmalı ve bir şaibe tespit edilirse, sınav derhal iptal edilerek sorumlular hakkında hukuki süreç başlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Hakverdi şu soruları sordu:

• İddialarda yer alan “Yediiklim Yayınevi” ile Bakanlığınızın ve ÖSYM’nin bir bağı bulunmakta mıdır?

• İddialara dair Bakanlığınızca idari bir soruşturma başlatılmış mıdır?

• KPSS ve YKS sınav sorularının bazı internet platformlarında 1 ay önceden satışa çıkartıldığı iddia edilmektedir. Bu iddialara dair Bakanlığınız bir araştırma yapmış mıdır? Bakanlığınızca bu iddialara dair bir suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

• Sınavın iptal edilmesi gündeminizde midir?

Konuyla ilgili Eğitim Sen’den yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: “Her ne kadar ÖSYM iddiaların asılsız olduğu yönünde bir paylaşım yapmışsa da iddiaların daha ciddi biçimde ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle kamuoyunu ikna edici bir yöntem izlenmelidir. Siyasi iktidarın bizden olanlar ve olmayanlar diye toplumu kutuplaştırdığı ve bunun da normalleştirilmek istendiği bir dönemde, bu ve benzeri iddialar, gençlerin umutlarını yok ediyor! Bu kapsamda yaşanan skandalın ardındaki gerçeklerin tüm boyutlarıyla açıklanmasını, KPSS’ye giren gençlerimizin hak kaybı yaşamasının engellenmesini istiyoruz!”

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır. Saygıyla duyurulur" denildi.

ÖSYM BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alındı.

SİYASİLERDEN TEPKİ

KPSS'de sorulan soruların Yediiklim Yayınevi'nin deneme kitabında yer alan sorularla birebir aynı olduğu iddialarına siyasiler tepki gösterdi. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya FETÖ'ye hatırlatma yaparak "Daha önce FETÖ'nün elemanları sınav sorularını çaldı dediniz şimdi FETÖ’de yok bu sorular nereden çalındı? Sınavda birinci olanları eleyip yandaşlarınıza soru çalarak veriyorsunuz. Bunun hesabını soracağız." dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sınavın iptal edilmesi yönünde çağrıda bulunarak "KPSS soruları, Yediiklim yayınevi deneme kitabı sorularıyla birebir aynı çıkmış! AKP’ye soruyorum; -Kime, neyi peşkeş çekiyordunuz? -FETÖ’den boşalan koltuklara hangi yapıyı kadrolaştırıyorsunuz? Buna hukuken suçüstü denir! Derhal savcılar harekete geçmeli!" ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de söz konusu iddiaları gündemine aldı. Antmen, "2022 KPSS sorularının derin, karanlık internette sınavdan 1 ay önce 1000 Dolar karşılığında satıldığı ve soruların önceden bir yayınevine verildiği iddiaları doğru mudur?" dedi.

CHP Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik ise konuyla alakalı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu bilgilendirdi. Parti yetkililerine Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile görüşme talimatının verildiğini söyleyen Killik, "KPSS iddialarıyla ilgili Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu bilgilendirdim. Parti yetkilerine derhal ÖSYM ile görüşmeleri talimatı verildi. Olayın diğer muhatabı #Yediİklim yayınevi telefonlarımıza çıkmıyor Bu yapılan kimsenin yanına kar kalmayacak" dedi.