birgün

13° AÇIK

EKONOMİ 25.11.2021 06:37

Kredi risk primi son bir yılın zirvesine çıktı

Kredi risk primi son  bir yılın zirvesine çıktı

EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) dün Türk Lirası’ndaki sert değer kaybının ardından son 1 yılın en yükseğine tırmanarak 489 baz puana kadar çıktı.
Türkiye’nin risk priminde en son bu seviye 2020 Kasım ayındaki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı değişikliğinden önce görülmüştü. Geçen yıl, kasım ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Lütfi Elvan'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na ise Naci Ağbal'ın atanmasıyla Türkiye'nin risk primi 1,5 ay içerisinde 566 baz puan seviyesinden 306 baz puana kadar gerilemişti.


Sıkı para politikasıyla beraber CDS 2021’in şubat ayında 283 baz puana kadar gerileyerek son yılların en düşük seviyesini görmüştü. Risk primi bunu takiben Mart ayında Naci Ağbal’ın TCMB Başkanlığı’ndan alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu’nun atanmasıyla 306 baz puan seviyesinden 482 baz puana kadar tırmanmıştı. Sonrasında kademeli bir şekilde gerileyerek Eylül 2021’de 367 baz puana kadar inen Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi, faiz indirimlerinin başlamasıyla beraber 22 Ekim’de 464 baz puana kadar tırmanmış, Kasım ayı başında 400 baz puana kadar gerilemişti.

CDS NEDİR?

CDS (credit default swap) risk primi borç alacak ilişkisinde borcun ödenmeme riskini hesaplamak için kullanılan bir finansal orandır. Ülkeler arasında yapılacak olan ticari anlaşmalarda borcun ödenmeme riskine karşı alacaklı tarafın sigortalama bedeli olarak borca yansıyor. CDS primi yüksek olan ülkelerin kredi maliyeti de yükseliyor.