birgün

23° HAFİF YAĞMUR

Kremlin'den Taliban'ın "Rusya'dan davet bekliyoruz" açıklamasına yanıt

Taliban tarafından açıklanan geçici hükümette ‘Kültür ve Haberleşme Bakan Yardımcısı’ görevine getirilen Zabihullah Mücahid’in “Rusya’dan davet bekliyoruz” açıklamasına yanıt veren Kremlin Sözcüsü Peskov, söz konusu davetin Taliban’ın atacağı adımlara bağlı olduğunu söyledi.

DÜNYA 24.09.2021 17:25
Kremlin'den Taliban'ın "Rusya'dan davet bekliyoruz" açıklamasına yanıt
Abone Ol google-news

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Taliban'ın Moskova'ya davet edilip edilmeyeceğini Kabil'deki yeni hükümetin atacağı adımlara göre belirleyeceklerini söyledi.

Taliban geçici hükümetinde ‘Kültür ve Haberleşme Bakan Yardımcısı’ görevine getirilen Zabihullah Mücahid, Taliban heyetinin Moskova’dan davet beklediğini söylemişti. Sputnik’in aktardığına göre, günlük basın toplantısında Peskov'a Mücahit'in sözleri hatırlatılarak Rusya'nın Taliban heyetini Moskova'ya davet etmeyi planlayıp planlamadığı soruldu.

‘TALİBAN’I EN DİKKATLİ ŞEKİLDE TAKİP EDİYORUZ’

Peskov, "Dünyada ezici çoğunluktaki ülke gibi biz de, Taliban'ın Afganistan'da neler yaptığını, ülkedeki hükümet sisteminin hangi nihai yapıyı kabul edeceğini ve daha önce verilen sözlerin nasıl yerine getirileceğini en dikkatli şekilde takip ediyoruz" yanıtını verdi.

Mücahid, Rusya’nın yaptırım baskısının azaltılması ve ülkenin yeniden inşasında BM ile Afganistan arasında arabulucu rolü oynayabileceğini söylemişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol