birgün

14° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 24.09.2021 17:25

Kremlin'den Taliban'ın "Rusya'dan davet bekliyoruz" açıklamasına yanıt

Taliban tarafından açıklanan geçici hükümette ‘Kültür ve Haberleşme Bakan Yardımcısı’ görevine getirilen Zabihullah Mücahid’in “Rusya’dan davet bekliyoruz” açıklamasına yanıt veren Kremlin Sözcüsü Peskov, söz konusu davetin Taliban’ın atacağı adımlara bağlı olduğunu söyledi.

Kremlin'den Taliban'ın "Rusya'dan davet bekliyoruz" açıklamasına yanıt

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Taliban'ın Moskova'ya davet edilip edilmeyeceğini Kabil'deki yeni hükümetin atacağı adımlara göre belirleyeceklerini söyledi.

Taliban geçici hükümetinde ‘Kültür ve Haberleşme Bakan Yardımcısı’ görevine getirilen Zabihullah Mücahid, Taliban heyetinin Moskova’dan davet beklediğini söylemişti. Sputnik’in aktardığına göre, günlük basın toplantısında Peskov'a Mücahit'in sözleri hatırlatılarak Rusya'nın Taliban heyetini Moskova'ya davet etmeyi planlayıp planlamadığı soruldu.

‘TALİBAN’I EN DİKKATLİ ŞEKİLDE TAKİP EDİYORUZ’

Peskov, "Dünyada ezici çoğunluktaki ülke gibi biz de, Taliban'ın Afganistan'da neler yaptığını, ülkedeki hükümet sisteminin hangi nihai yapıyı kabul edeceğini ve daha önce verilen sözlerin nasıl yerine getirileceğini en dikkatli şekilde takip ediyoruz" yanıtını verdi.

Mücahid, Rusya’nın yaptırım baskısının azaltılması ve ülkenin yeniden inşasında BM ile Afganistan arasında arabulucu rolü oynayabileceğini söylemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol