birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

Kremlin duyurdu: Putin, Türkiye'ye geliyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye davetini kabul ettiğini bildirdi.

SİYASET 27.01.2022 12:51
Kremlin duyurdu: Putin, Türkiye'ye geliyor
Abone Ol google-news

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetini kabul ettiğini ve Türkiye'ye geleceğini duyurdu. Açıklamada ziyaret tarihine ilişkin net bir bilgi verilmezken, Putin'in programı uygun olduğunda Türkiye'ye geleceği bildirildi.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın Putin’i Türkiye’ye davet ettiğine yönelik açıklamasını ve ABD’nin Rusya’nın güvenlik garantilerine yönelik verdiği yazılı yanıtı değerlendirdi. Erdoğan’ın Putin’e yönelik davetinin, iki lider arasındaki görüşmelerde gündeme geldiğini belirten Peskov, "Hem hükümetler arası komisyonda hem de iki liderin başkanlığındaki temaslarda bir miktar duraklama vardı" dedi.

GÖRÜŞME TARİHİ NET DEĞİL

Peskov, söz konusu temas ve etkinliklere Erdoğan’ın Türkiye’de ev sahipliği yapabileceğini söylediğini aktararak "Putin, Erdoğan’ın bu davetini memnuiyetle kabul etti. Covid-19 salgını ve takvimler izin verir vermez bu davetin yerine getirileceği konusunda anlaştılar" ifadesini kullandı.

Erdoğan dün (26 Ocak) NTV ve Star TV ortak yayınında, Ukrayna-Rusya krizine ilişkin yaptığı açıklamalarda "Biz şu anda sayın Putin'i de ülkemize davet ettik. İki lideri arzu ederlerse ülkemizde bir araya getirerek, barış ortamının yeniden tesisine giden yolu açabiliriz" demişti.

ABD'NİN GÜVENLİK GARANTİLERİNE YANITI

ABD’nin Rusya’ya dün gece ilettiği güvenlik garantilerine dair yazılı yanıtına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Peskov, Putin’in söz konusu yanıtı şahsen okuduğunu söyledi.

ABD ve NATO’nun, Rusya’nın temel endişelerini reddettiğine işaret eden Peskov, "Bu nedenle iyimserlik için fazla neden bulunmuyor. ABD ve NATO’nun yazılı yanıtlarını incelemek için zaman gerekiyor. Aceleyle sonuç çıkarmamalıyız" dedi.

Peskov, Moskova’nın, ABD ve NATO'nun yanıtlarına kamuoyuna açık bir şekilde vereceği cevaba ilişkin karar alınmadığını kaydetti.​​​​​​​

UKRAYNA-RUSYA KRİZİ ÇÖZÜLEMİYOR

Öte yandan ABD ve Rusya dışişleri bakanları dün Cenevre’de yaptıkları görüşmede, NATO’nun faaliyetleri ve Ukrayna kriziyle ilgili uzlaşma sağlayamamıştı. Almanya ve İngiltere liderleri ise Rusya’ya karşı ortak hareket etme kararı almıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol