birgün

23° AÇIK

SİYASET 08.10.2020 15:40

Krizin ardından ilk üst düzey temas: Çavuşoğlu, Yunanistanlı mevkidaşıyla görüştü

Doğu Akdeniz'de devam eden krizin ardından ilk üst düzey temas gerçekleşti. Çavuşoğlu, Yunanistanlı mevkidaşı Dendias'la yaptığı toplantının ardından istikşafi görüşmelerin yapılmasında mutabık kaldıklarını söyledi.

Krizin ardından ilk üst düzey temas: Çavuşoğlu, Yunanistanlı mevkidaşıyla görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Slovakya’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'la görüştü. Türkiye ile Yunanistan’ın yeniden başlatılması için niyet beyanı ortaya koyduğu ön görüşmelerinin gerçekleştirildiği “61. Türkiye-Yunanistan İstikşafi Görüşmeleri” öncesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias görüştü.

Görüşmenin Akdeniz'de Yunanistan'da yaşanan gerilimin ardından yaşanan ilk üst düzey temas olduğu ifade edildi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistanlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede istikşafi görüşmelerin yapılmasında mutabık kaldıklarını söyledi.

krizin-ardindan-ilk-sicak-temas-cavusoglu-yunanistan-disisleri-bakani-dendias-la-gorustu-790229-1.

MASS İLE BÇLGESEL GELİŞMELERİ GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovakya'da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile de ikili ve bölgesel meseleleri görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Slovakya'da düzenlenen Bratislava Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) katılmak üzere bu ülkeye giden Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Maas ile görüşmesinde, ikili ilişkiler ile "Doğu Akdeniz", "Libya" ve "Ermenistan" konularını ele aldı.

Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Yunanistan'ın ve GKRY'nin maksimalist yaklaşımlarla AB'yle ilişkilerimizi rehin almalarına izin vermeyiz" ifadesisi kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ile de görüştü.

NE OLMUŞTU?

Doğu Akdeniz'de iki ülke arasında yaşanan gerilimin ardından bir mekanizma kurulmuştu.

İki ülke arasında 2002'de başlatılan istikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016'da Atina'da yapılmıştı. Bu tarihten sonra iki ülke arasındaki görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol