birgün

17° AÇIK

Küba'daki patlamada 1 kişi öldü, yaralı sayısı 121'e yükseldi

Küba'nın Matanzas limanındaki tanker üssünde dün meydana gelen patlamada 1 kişi öldü, yaralı sayısı ise 121'e yükseldi.

DÜNYA 07.08.2022 09:55
Küba'daki patlamada 1 kişi öldü, yaralı sayısı 121'e yükseldi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Küba'nın kuzeyindeki "Matanzas Süper Tanker Üssü" olarak bilinen ham petrol depolama tesislerinde yıldırım isabet etmesi nedeniyle meydana gelen patlamada 1 kişi öldü, yaralı sayısı ise 121'e yükseldi.

17 itfaiyecinin ise halen kayıp olduğu bildirildi. Limanda yer alan 8 tanktan 4'ünde patlama yaşandığı bildirilmişti.

Hastanelerde tedavileri devam eden yaralılardan 5'inin durumunun ağır olduğu, bölgeden 2 binin kişinin de tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.

KÜBA'DAN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, petrol konusunda deneyimli uzmanlardan yardım talebinde bulunduklarını belirterek, "Meksika, Venezuela, Rusya, Nikaragua, Arjantin ve Şili'nin yardım tekliflerine teşekkür ediyoruz. " ifadesini kullandı.

ABD'nin Havana Büyükelçiliği de Küba'ya teknik olarak yardıma hazır olduklarını vurgulayarak, "Matanzas'taki olayla ilgili Küba ile temas halindeyiz." dedi.

DEVLET BAŞKANI BÖLGEYE GİTMİŞTİ

Canel ile Başbakan Manuel Marrero'nun, Matanzas limanına giderek yangına ilişkin bilgi aldığı ve hastanedeki yaralıları ziyaret ettiği bildirilmişti.

Limandaki patlamanın, 5 Ağustos gece 23.00'te bir tankerde meydana geldiği ve alevlerin saatler sonra 3 tankere daha sıçradığı iddia ediliyor.

Matanzas Limanı; petrol kuyuları, rafinerileri, dev tanker ekipmanları ve termik santralleri sayesinde ülkenin en büyük sanayi ve ticaret limanı olarak biliniyor.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol