birgün

3° AÇIK

DÜNYA 16.01.2021 17:43

Küba'dan ABD'ye yaptırım tepkisi

Küba, ABD yönetiminin yaptırım kararına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Küba'yı öne çıkarma çabası, dış politikada bir izolasyon ve bozgun mirası bırakan bir rejimden geliyor" denildi.

Küba'dan ABD'ye yaptırım tepkisi

Küba, ABD yönetiminin, "ciddi insan hakları ihlali" bahanesiyle Küba İçişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanı Lazaro Alberto Alvarez Casas'ı yaptırım listesine alma kararına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parilla, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Donald Trump yönetiminin Kübalı şahısları ve kuruluşları "tek taraflı ve gayri meşru listelere" eklemeye devam ettiğini belirtti.

ABD'nin Küba'yı "teröre destek veren ülkeler listesine aldığına" atıfta bulunan Parilla, "Küba'yı öne çıkarma çabası, dış politikada bir izolasyon ve bozgun mirası bırakan bir rejimden geliyor" ifadesini kullandı.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Koruma Ofisince (OFAC) Küba İçişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanı Lazaro Alberto Alvarez Casas'ın yaptırım listesine eklendiği bildirilmişti.

Açıklamada, yaptırım nedeni olarak "ciddi insan hakları ihlali" gerekçe gösterilmişti.

"Kübalı muhalif" Jose Daniel Ferrer'in Eylül 2019'da İçişleri Bakanlığı'nın kontrolündeki bir hapishanede işkence gördüğü ve tecrit edildiği iddia edilen açıklamada, Ferrer'in hapishanede hiçbir tıbbi hizmet almadığı öne sürülmüştü.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Küba'nın uzun bir insan hakları ihlali geçmişi olduğunu iddia ederek, "ABD, Küba'daki ve dünyanın başka yerlerindeki vahim insan hakları durumunu ele almak için elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecek" demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol