birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 24.08.2021 12:56

Küba'dan Vietnam'a koronavirüs aşısı desteği: Yüksek miktarda Abdala Covid-19 aşısı tedarik edecek

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, bu yılın sonuna kadar Vietnam'a yüksek miktarda Abdala Covid-19 aşısı tedarik edileceğini bildirdi. Canel, Küba'nın Vietnam'a "aşı üretim teknolojisini transfer etmek" için uzmanlar göndermeye hazır olduğunu ifade etti.

Küba'dan Vietnam'a koronavirüs aşısı desteği: Yüksek miktarda Abdala Covid-19 aşısı tedarik edecek

Küba, yeni tip koronavirüsten (Covid-19) ciddi derecede etkilenen Vietnam'a yerli aşı sağlayacak.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, mevkidaşı Vietnam Devlet Başkanı Nguyen Xuan Phuc ile dün yaptığı telefon görüşmesinde, bu yılın sonuna kadar Vietnam'a yüksek miktarda Abdala Covid-19 aşısı tedarik edileceğini söyledi.

Canel, Küba'nın Vietnam'a "aşı üretim teknolojisini transfer etmek" için uzmanlar göndermeye hazır olduğunu da belirtti.

Daha önce de Vietnam, Küba'ya salgının neden olduğu zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak amacıyla pirinç göndermişti.

Vietnam, yakın zamanda Covid-19 vakalarında yüksek bir artışa tanık oldu. Ülkede salgının başından bu yana 358 bin 456 vaka tespit edildi, 8 bin 666 kişi hayatını kaybetti.

Ho Chi Minh kentinde artan Covid-19 vakaları nedeniyle 23 Ağustos'tan itibaren sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

Küba'da ise salgının başından itibaren 592 bin 619 vaka, 4 bin 618 ölüm kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol