Küba teslim alınamaz

Dış Haberler Servisi

Küba’yı yaptırımlarla ekonomik felakete sürüklemeye çalışan ABD emperyalizmi bu kez de basın yoluyla Havana’yı tehdit etti. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Reuters’a verdiği demeçte Başkan Joe Biden’ın Küba’ya dönük yeni adımlar atmaya hazırlandığını ifade etti. İsmi açıklanmayan yetkililer “Atılacak ilk adımları kısa süre içinde duyuracağını” belirtti. Ayrıca Venezuela’nın Küba’ya desteğinin de atılacak adımların gözden geçirilmesinde değerlendirmeye alınacağını dile getirdi. 1962’den beri yaptırımlara direnen Küba’ya yönelik politika değişiklikleri olacağına işaret eden yetkililer, “Biden yönetiminin Küba hükümeti üzerindeki baskıyı devam ettirirken, Küba halkının insani dramını hafifletmenin yollarını aradığı” yönünde ifadeler kullandı.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ise ülkedeki eylemlerden ABD’nin finanse ettiği karşı devrimci unsurları ve paralı askerleri sorumlu tutarak söz konusu provokasyonlara hazırlıklı olunduğuna işaret etti. Diaz-Canel, “Küba’yı istikrarsız ve tehlikeli göstermek için uluslararası bir kampanya yürütüldüğünü, Küba’da yaygın protestolar düzenlediği anlatısının uydurma olduğunu, bu yalanın sosyal medya, yabancı politikacılar ve aktivistler tarafından yayılmasının tesadüf olmadığını” belirtti.

DAYANIŞMA EYLEMİ

Almanya’nın başkenti Berlin‘deki Küba Büyükelçiliği önünde ve Frankfurt kentindeki Opera Meydanı‘nda önceki gün Küba’yla dayanışma eylemleri düzenlendi, Almanya hükümetinin Küba‘ya yönelik politikaları da kınandı. Almanya-Küba Dostluk Derneği’nin çağrısıyla yapılan eylemlerde Küba’ya dönük ABD ambargolarının kaldırılması talep edidi. Eylemlerde, söz konusu ambargoların Küba‘nın dış dünyayla bağlantı kurmasını zorlaştırdığı, gıda maddeleri ve hatta koronavirüs salgınıyla mücadelede gerekli tıbbi araç gereçleri tedarik etmesini engellediği hatırlatıldı. Kolombiya’da da 20 Temmuz Bağımsızlık Günü kapsamında yapılan eylemlerde, Devlet Başkanı Ivan Duque hükümetinin Küba hükümetine “ifade özgürlüğüne saygı duyulması” yönünde çağrısı yapmasına tepki gösterildi. Eylemlere katılan Küba’yla dayanışma örgütleri yaptığı açıklamada, Kolombiya’nın ifade özgürlüğünde gerilediği hatırlatarak Duque’nin Küba’ya bu yönde çağrı yapması “ikiyüzlülük” olarak nitelendirildi.