birgün

11° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 24.02.2021 09:30

Kulis: Berat Albayrak için düşünülen 3 görev

Son günlerde siyasetin polemik konusu olan Berat Albayrak için üç ayrı görevin düşünüldüğü iddia edildi: AKP Genel Başkan Yardımcılığı, Enerji Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı.

Kulis: Berat Albayrak için düşünülen 3 görev

CHP'nin 'kayıp dolar rezervi' soruları ve AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "aileme saldırıyorlar" çıkışı sonrası Berat Albayrak için ortaya yeni iddialar atıldı.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, CHP'nin Berat Albayrak'ı siyaset sahnesine döndürme planı olduğunu yazarak, Albayrak için Ankara kulislerinde AKP Genel Başkan Yardımcılığı, Enerji Bakanlığı ya da Dışişleri Bakanlığı'nın dile getirildiğini ifade etti.

"CHP son dönemde çok değişik bir strateji izliyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu doğrudan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı hedef alıyor, daha öfkeli ve kontrolsüz açıklamalar yapmaya yönlendiriyor. Amacına da ulaşıyor. Erdoğan, kürsüde hep “çok öfkeli” görünüyor. En son Kılıçdaroğlu için “terbiyesiz herif” ifadesini kullandı, kendi tabanından dahi tepki çekti," diye yazan Zeyrek, şöyle devam etti:

"Bu öfkeli dil, siyaset iletişimi açısından son derece olumsuz. Bir taraftan icraatlarını anlatmaya fırsat vermiyor, diğer taraftan “sorulara yanıt veremeyince, sıkışınca sinirleniyor” algısı yaratıyor.

Hal böyle olunca da Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a doğrudan yüklenmeyi sürdürüyor.

CHP yöneticilerinin kesintisiz bir şekilde eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yüklenmesi de Erdoğan üzerinde aynı etkiyi yaratıyor. Ailesi konusundaki hassasiyeti bilinen Erdoğan, CHP'lilerin bu salvoları nedeniyle daha da sinirleniyor. Sinirlendikçe de kürsüde hep gerilimli, öfkeli konuşmalar yapıyor.

CHP'lilerin Albayrak konusunda “Erdoğan'ı sinirlendirmek” dışında bir amacı daha var. Albayrak'ın yeniden siyaset sahnesine dönmesini istiyorlar. Çünkü, Albayrak sahnede kaldıkça ve ekonomi kötüleştikçe, vatandaş faturayı Albayrak'a dolayısıyla da Erdoğan'a kesiyor.

Son günlerde Ankara'da “Albayrak AK Parti Olağan Kongresi'nden sonra Genel Başkan Yardımcısı olacak” diye bir söylenti var. Enerji Bakanı ya da Dışişleri Bakanı olma ihtimali de dillendiriliyor.

Bu kulis gerçek çıksın isteyen CHP'liler de “biz Albayrak'ın üstüne gittikçe, Erdoğan çok kızmış olsa dahi Albayrak'a sahip çıkar, yapma dediğimizi yapar” diye düşünüyor ve düşüncelerinde de haklı çıkıyorlar."

"ERDOĞAN CHP'LİLERİN İSTEDİĞİ NOKTAYA GELDİ"

Zeyrek yazısının devamında şunları kaydetti:

"Erdoğan, partisinin İzmir kongresinde “CHP yöneticilerinin hezeyanlarıyla uğraşmayı zul addettiğimiz için görmezden geldik” dese de sonunda CHP'lilerin istediği noktaya geldi ve Albayrak'la ilgili konuşmaya başladı. Döviz rezervi konusunda kendisiyle ve danışmanlarıyla çelişmek pahasına uzun uzun Albayrak'ın “başarılarını” anlattı.

Erdoğan “Maalesef damat sıfatı başarılarının önüne geçti. Berat Bey'in enerji ve ekonomideki görevlerde en büyük talihsizliği damat sıfatının birikimi, gayreti, başarısı ve vasıflarının önüne geçirilmesi” diyor ama CHP'liler, bu tespitin AK Parti'nin kemikleşmiş tabanı dışında pek karşılık bulmadığını biliyor.

Zira Albayrak'ın sadece görevi bırakması dahi ekonomik verilerde gözle görülür bir düzelmenin önünü açmıştı. Albayrak'ın istifası farklı siyasi eğilimleri temsil eden AK Parti kadrolarınca da olumlu karşılanmıştı.

Konuyu AK Parti'lilere de sordum. Çoğu, “CHP böyle devam ederse Sayın Cumhurbaşkanı Sayın Albayrak'ı önemli bir göreve getirebilir” görüşünde.

Ben de merakla bekliyorum. Acaba AK Parti Kongresi'nden sonra Albayrak yeniden siyaset sahnesinde boy gösterebilecek mi?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol