birgün

20° AÇIK

Kulis: Dezenformasyon Yasası AKP içinde eleştiriliyor, düzeltme yapılacak

Kulis bilgilerine göre, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi beklenen Dezenformasyon Yasası' AKP içinde eleştiriliyor. Ceza kanununa “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçuna 3 yıl hapis cezası getiren düzenlemenin önergeyle değiştirilmesi bekleniyor.

MEDYA 21.06.2022 09:53
Kulis: Dezenformasyon Yasası AKP içinde eleştiriliyor, düzeltme yapılacak
Abone Ol google-news

AKP'nin TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen basın ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar getiren 'Dezenformasyon Yasası'nın 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu'nun yer aldığı 29'uncu maddeyi eleştirdiği öne sürüldü.

Hürriyet yazarı Nuray Babacan'ın edindiği kulis bilgisine göre, 3 yıl hapis cezası getiren söz konusu düzenlemenin önergeyle değiştirilmesi bekleniyor.

AKP içinden söz konusu teklife eleştiri geldiğini yazan Babacan 'Yanıltıcı bilgi yayana ‘Hapis’te düzeltme beklentisi' başlıklı yazısında "Halk arasında endişe, korku, veya panik yaratmak saikiyle yapılan haberlere yönelik 3 yıla kadar hapis cezası öngören 29. maddeye itiraz ediliyor. Maddenin muğlak olduğu, ‘dezenformasyon yapılıyor’ gerekçesiyle gazeteciliğin engelleneceği yorumları yapılıyor. Bazı AK Partili milletvekillerinin, “Teklif internet ve sosyal medya düzenlemesi olacaktı, ancak 5167 sayılı basın yasasına düzenlemeye dönüştü” dedikleri öğrenildi." ifadelerine yer verdi.

Babacan'ın kulis haberi şu şekilde:

"Teklifin geçen hafta komisyon görüşmeleri sırasında, haber nedeniyle gazetecilerin yargılanacağı eleştirileri üzerine Yargıtay 8. Daire üyesi Hakim İhsan Baştürk’e söz verilmiş, Baştürk, “Ceza hukuku açısından suçlu ve cezada belirlilik ilkesi” itibariyle ifadeyi ‘muğlak’ bulduğunu dile getirmişti. İfadenin kesinleştirilmesi ve ‘dezenformasyon durumunda’ ifadesinin konulması taleplerinin dikkate alınması bekleniyor. Komisyonda, düzenlemenin yargı vesayetine neden olacağı eleştirileri yapılmış, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ile Parlamento Muhabirleri Derneği’nin (PMD) söz alma talepleri de reddedilmişti. Teklifin, Genel Kurul aşamasında düzeltilmesi için kulis faaliyetleri sürüyor.

YENİ BİR ÖNERGE

Önergelerle sosyal medya teklifindeki bazı hükümlerin değiştirilmesi talepleri için meslek örgütleri ve muhalefetle görüşmeler yapılırken, iktidar partisinin teklife koyacağı bir hüküm de kesinleşti. Buna göre, yurt dışında faaliyet gösteren Türk yayın organlarına Basın İlan Kurumu tarafından ilan ve reklam verilmesinin yolu açılacak. Yerel veya uluslararası yayın yapan Türk basın organlarına Basın İlan Kurumu aracılığıyla reklam ilan verilecek. Ayrıca Basın İlan Kurumu yurt dışında ofis açabilecek."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol