birgün

14° AÇIK

Kulis: MHP, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü neden sevmiyor?

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, bugünkü yazısının "MHP'nin sevmediği bakan" başlıklı bölümünde, MHP Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü neden sevmiyor?” sorusuna ilişkin 3 iddiayı aktardı.

SİYASET 02.11.2021 10:33
Kulis: MHP, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü neden sevmiyor?
Abone Ol google-news

Gazeteci Barış Pehlivan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arasında yaşandığı iddia edilen gerginliğin, Gül'ün reformist” tutumu, kadrolaşma iddiaları ve Saadet Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılması konusundaki çalışmalarına ilkişkin olduğunu kaydetti.

Pehlivan, bugünkü “Polis aracında esrarla yakalanan AKP’li” başlıklı yazısının "MHP'nin sevmediği bakan" bölümünde, MHP'nin ‘Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü neden sevmediği’ iddialarına ilişkin edindiği kulis bilgileri aktardı.

Pehlivan, yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

"Üç farklı cepheden kaynağa aynı soruyu sordum: MHP, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü neden sevmiyor? Nereden çıktı şimdi bu, demeyin. MHP kurmaylarının izlediği politikaya bakarsanız bu soru anlam kazanıyor.

En yaygın tez şu: Ne kadar başarılı, tartışılır lakin AKP’nin “aşırı güvenlikçi” politikalarına karşı daha “reformist” bir tutum sergilediği bilinen bir bakan Abdulhamit Gül. Bu nedenle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de bir kavga içinde. İşte MHP’nin Adalet Bakanı Gül’e karşı tavrında da Soylu’nun etkisi olduğu konuşuluyor. Bu iddiayı dile getirenler, özellikle bir Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı üzerinden Abdulhamit Gül’ün tasfiyesi için lobi yapıldığını iddia ediyor.

KADROLAŞMA İDDİASI

Bir diğer görüşe göre ise asıl ayrışma konusu kadrolaşmada: Milli Gençlik Vakfı (MGV) kökenli Gül’ün ülkücü kökenli yargı mensuplarının önünü yeteri kadar açmadığına inanılıyor. Hatta ülkücüleri kızağa çekip Hakyolcuları ve Milli Görüş kökenlileri el üstünde tuttuğuna inanılıyor.

SAADET PARTİSİ DETAYI

Duyduğum en çarpıcı iddia ise şuydu: Sır değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saadet Partisi’nin de Cumhur İttifakı’na katılmasını istiyor. Bu konuda karşı taraftaki en büyük destekçisi de yakın zamanda hayatını kaybeden Oğuzhan Asiltürk’tü. Deniyor ki Saadet Partisi’nin eski kurmay kadrosundan Abdulhamit Gül, Cumhur İttifakı’nın genişlemesi için yapılan görüşmelerde etkin rol oynadı. İşte bu da MHP’nin pek hoşuna gitmedi. Bu tezi dile getirenler şöyle gerekçelendiriyor:

“MHP tek başına iktidar partisinin politikalarını belirleyebiliyor. Eğer Saadet Partisi de Cumhur İttifakı’na katılırsa, MHP’nin Adalet ve Kalkınma Partisi üzerindeki gücü bölünmüş olacak. Haliyle, bu birleşmenin olmasını istemiyorlar. Bu yüzden Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi, Saadet Partisi’ne sıcak yaklaşan Abdulhamit Gül’e soğuk bakıyor."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol