birgün

28° AÇIK

Kültür Bakanlığı ve TÜİK usulsüz işlemde şampiyon: Bu bürokratlar pek becerikli!

Yargı kararıyla kamu zararına yol açtığı kesinleşen bürokratlar arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜİK bürokratları ilk sırada. 19 milyon TL’lik kamu zararının 5 milyon TL’si bu kurumlardaki işlemlerden kaynaklandı.

GÜNCEL 27.10.2021 08:14
Kültür Bakanlığı ve TÜİK usulsüz işlemde şampiyon: Bu bürokratlar pek becerikli!
Abone Ol google-news

Nurcan GÖKDEMİR

Kasıt, kusur veya ihmallerinden kaynaklanan mevzuata aykırı karar, işlem veya eylemleriyle kamuyu en fazla zarara uğrattığı yargılama sonu kesinleşenler arasında ilk iki sırada Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bürokratları yer alıyor.

Sayıştay’ın raporlarına yansıyan sayısız tespite karşın yapılan hesap yargılamaları sonucu ortaya çıkan kamu zararının miktarı, bunun gerçek durumu göstermediği kuşkularına yol açıyor. Bunun yanı sıra zarar olarak belirlenen tutarların sorumlularından tahsil edilemediği de resmi raporlara yansıyor. Sayıştay’ın raporlarında genel sınıflandırmalarla yer alan kamu zararına yol açan kurumların listesi ve ortaya çıkan zararın tutarı 2021 yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi’nde yer aldı.


19 MİLYON TL’LiK ZARAR

Yargılaması tamamlanarak kesinleşen Sayıştay ilanlarına göre, 19 milyon 44 bin TL zarar tespit edildi.

Bu zarara yol açan kamu idareleri ile tutarlar şöyle:

• Bakanlık merkez saymanlıkları: 13 milyon 30 bin TL,

• Defterdarlık Muhasebe Müdürlükleri: 4 milyon 565 bin TL

• Mal Müdürlükleri: 331 bin 283 TL

• Diğer Kurum Saymanlıkları: 812 bin 915 TL

• Askeri Saymanlıklar: 304 bin 69 TL

Bu tutarın 2 milyon 910 bin lirasının silinmesi ya da düşürülmesinden sonra tahsili gereken tutar 16 milyon 133 bin TL oldu. Bunun bugüne kadar 4 milyon 582 bin TL’si tahsil edilebildi, 11 milyon 155 bin TL’si de bir sonraki yıla kaldı.

ÇOĞU BAKANLIKLARDA

Sorumlularından tahsiline karar verilen zararın 13 milyon TL’lik bölümünün ortaya çıkarıldığı bakanlık merkez saymanlıkları arasında ilk sırada Kültür ve Turizm Bakanlığı yer aldı. Diğer kamu kurumlarına oranla daha sınırlı bir bütçeye sahip olan bakanlık, en çok zararın görüldüğü kamu idaresi oldu. Merkez saymanlıklarındaki 13 milyon TL’lik zararın 3 milyon 285 bin TL’si bu bakanlıkta tespit edildi. Kültür Bakanlığı’nı verilerinin doğruluğu ile tartışılan TÜİK Merkez Saymanlığı’nda da 2 milyon 400 bin TL’lik kamu zararı tespit edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 1 milyon TL, İçişleri Bakanlığı 741 bin TL, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda 579 bin TL ve 176 bin 481 Euro, Milli Eğitim Bakanlığı 669 bin TL, Tarım ve Oman Bakanlığı 512 bin TL, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda 471 bin TL’lik zararın sorumlularından tahsiline karar verildi.

Defterdarlıklardaki 4.5 milyon TL’lik usulsüzlüğün 1.5 milyon TL’si Diyarbakır Defterdarlığı’nın işlemlerinde tespit edildi. Bunu 902 bin lira ile Van Defterdarlığı, 563 bin TL ile de Ağrı Defterdarlığı izledi.

SAĞLIKTA DA USULSÜZLÜK

Ankara Sağlık Kurumları Saymanlık Müdürlüğü’nde 812 bin TL’lik, Milli Savunma Bakanlığı askeri saymanlıklarda da 304 bin TL’lik zarar belirlendi. Hava Lojistik Komutanlığı, Kuzey Deniz Saha Saymanlığı ile MSB Tedarik Bölge Başkanlığı’nın saymanlıklarında da toplam 304 bin liralık zarar belirlendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun