birgün

29° AÇIK

BİRGÜN EGE 02.06.2020 11:13

Kültürpark'ın güvenlikçileri gazeteciyi engelledi

İzmir'de sürekli basın kartı sahibi gazeteci Mustafa Oğuz’un, dün akşam saatlerinde Kültürpark’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güvenlikçileri tarafından sorgulandığı bildirildi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti olaya tepki gösterdi

Kültürpark'ın güvenlikçileri gazeteciyi engelledi

BİRGÜN İZMİR

Uzun yıllar Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı gibi kurumlarda muhabirlik yaptıktan sonra emekliye ayrılan ve halen yerel bir gazetede çalışmayı sürdüren sürekli basın kartı sahibi gazeteci Mustafa Oğuz’un, dün akşam saatlerinde Kültürpark’ta Büyükşehir Belediyesi’nin güvenlikçileri tarafından sorgulandığı bildirildi.

Kamuya açık alanlarda yurttaşların istedikleri gibi fotoğraf çekebileceğini, kendisinin sürekli basın kartı sahibi bir gazeteci olduğunu belirten Mustafa Oğuz, güvenlikçilerin fotoğraf makinesine de el koyarak çektiği fotoğraflara bakmak istediklerini aktardı. Oğuz başına gelenleri şöyle özetledi:

“Bugün haber yapmak için gittiğim Kültürpark’ta belediye adına görev yapan güvenlik görevlileri tarafından sorguya çekildim. Önce; elinde telsiziyle koyarak bana gelen bir güvenlik görevlisi, karga-kedi kavgasını çektiğim sırada ‘yasak çekme’ diye bağırdı. Önce şaka yapıyor sandım. Yanından uzaklaşmaya kalkınca ‘hiçbir yere gidemezsin, şimdi amirim gelecek. O gelinceye kadar salmam’ dedi. Bu yaptığının suç olduğunu hatırlattım ama dinlemedi. Bir süre sonra yanında başka bir görevliyle amir geldi.

"GÖREVLİLERE GAZETECİYİ SORGULAMA HAKKINI KİM VERİYOR?"

Gelen amir, ‘Burası bir kamu alanı ve izinsiz giremezsiniz. İzin kâğıdınız var mı; amacın nedir? Partiyi ve belediyeyi karalamak için bir çalışma mı yapıyorsun? Fotoğraf makinandaki görüntülere bakacağım…’ Buna benzer onlarca soru sordu. Ben gazeteciyim ve kamuya açık alanda hele Kültürpark gibi alanda kuş, böcek, ağaç haber değeri ne varsa 40 yıldır çekiyorum. Üstelik kamuya açık alanlarda basın yasasına göre istediğimi çekeceğimi, kendilerinin beni gözetim altında tutmasının yasal olmadığını hatırlattım. Ardından ‘Sen yandaş basından mısın?’ diye sordu. ‘Gazeteciyim’ dedim. Alttan almayı hiç sevmem ama kaybedecek zamanım olmadığı için karakolluk olmadan oradan uzaklaştım. Kısacası Kültürpark’a gazetecilerin izinsiz girme yasağını kim çıkardı, bu emri kim verdi? Bu görevlilere yasal olmadığı halde bırakın gazeteciyi bir yurttaşı sorgulama hakkını kim veriyor? Kültürpark kimin mülkiyetinde? Derdimi anlatıncaya kadar akla karayı seçtim. Kültürpark’a gazeteciler izinli girecekse, fotoğraf çekme yasağı varsa bunu kapı girişine ‘Burada fotoğraf çekmek yasak’ yazısı hazırlatıp askeri birliklerin tel örgülerine asılır gibi asılsın” İfadelerini kullandı.

“HABER YAPMA ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENEMEZ”

Öte yandan İzmir Gazeteciler Cemiyeti de konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Gazetecilik mesleğini icra eden meslektaşlarımız münferit olaylarla karşılaşmakta ve kimi zaman yetkili/yetkisiz kişiler tarafından mesleklerini yerine getirmeleri, çeşitli gerekçelerle engellenmeye çalışılmaktadır. Son olay ise halka açık, tüm kentin göz bebeği Kültürpark’ta yaşanmıştır. İzmir’in deneyimli gazetecilerinden, üyemiz Mustafa Oğuz’a doğa fotoğrafı çekerken Kültürpark güvenlik görevlileri müdahale etmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin doğrudan yetki alanı dahilinde yaşanan kabul edilemez bu işgüzarlığa karşı gerekli uyarıları yapacağına inanmaktayız. Ancak asıl vurgulamak istediğimiz; basın özgürlüğüne yönelik bu üst bakışlara, tahakkümlere yol açacak, fotoğrafı çektiririm/çektirmem, haberi yaptırmam/yayınlatmam deme cüretini gösterecek algılara yol açılmasıdır” denildi.

Gazetecilerin basın ilkeleri kapsamında haber yapma özgürlüğüne engel olunamayacağının belirtildiği açıklamada, “Bilhassa ulusal, yerel iktidar sahiplerine sesleniyoruz: Farklı yaklaşımlara izin vermeyiniz, güçlü bir basın için mücadele ediniz. Hiçbir güç, halkın objektif haber alma hakkının üzerinde değildir. Meslektaşlarımızın haber yapma özgürlüğüne karşı baskıcı her tutumun karşısında olacağımızı bir kez daha beyan ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız