Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak kuraklığın etkisiyle otluğa dönüştü. Irmak ile özdeşleşen tarihi köprünün ayakları insan boyuna uzanan otlarla kaplandı.

Kaynak: İHA
Kuraklık: Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak otluğa döndü
Fotoğraf: İHA

Sivas’tan doğan ve Karadeniz’e dökülen, bin 355 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak son zamanların en kurak günlerini yaşıyor.

Su seviyesinin oldukça düşmesiyle ırmak adeta otluğa dönüşürken, ortaya çıkan manzara herkesi korkuttu.

Kızılırmak’ın geçtiğimiz yıl kış aylarında bol kar yağmasıyla ilkbahar aylarında su debisi pik noktaya ulaşmıştı. Kızılırmak üzerinde bulunan ve ırmak ile özdeşleşen tarihi Eğri Köprü’nün 18 gözünden de sular coşkulu bir şekilde akarken, şimdilerde köprünün ayakları insan boyuna uzanan otlarla kaplandı. 

"SULAR ÇEKİLİNCE BURASI TAMAMEN OT OLDU"

Irmak kenarına gezmeye gelen Fatih Şaşmaz, kuraklıktan dolayı çekilen su seviyesiyle Kızılırmak’ın tamamen otluk olduğundan bahsederek şunları söyledi:

"Buraya gelen birçok vatandaşımız var zaten. Normalde bu köprünün ayaklarındaki otlar yoktu, suyun debisi çok yüksekti. Sıcaklıktan dolayı suyun debisi çekildi ve bir kuraklık var. Su seviyesi yüksek olduğu için bu otların ve kenardaki taşların hiçbiri görünmüyordu ama sular çekilince burası tamamen ot oldu."