Google Play Store
App Store

İsveç’te Kuran'a yönelik eylemleriyle tanınan ve sınır dışı edilmesine karar verilen Iraklı Salwan Momika, Norveç’e yaptığı iltica başvurusunun reddedilmesinin ardından bu ülkeden de sınır dışı edilecek.

Kaynak: iHA
Kuran yakma eylemleriyle bilinen Momika, Norveç’ten de sınır dışı edilecek
FOTOĞRAF: İHA

İsveç’te Kuran'a yönelik yakma, ezme gibi eylemleriyle tanınan Iraklı Salwan Momika'nın, İsveç makamlarının sınır dışı edilmesine yönelik verdiği kararın ardından Norveç’e yaptığı iltica başvurusu da Oslo Bölge Mahkemesi tarafından reddedildi. Momika’nın polis tarafından 28 Mart'ta gözaltına alındığı ve sınır dışı edileceği bildirildi.
Momika’nın, 30 Mart'ta yapılan duruşmanın ardından dört hafta süreyle gözaltında tutulmasına karar verilmesinin ardından Norveç Göçmenlik Müdürlüğü'nün (UDI) AB mevzuatı uyarınca İsveç'e iade edilecek.

MOMİKA'NIN OTURUM İZNİ 16 NİSAN'DA DOLACAK 
İsveç, Momika'nın ilk başvurusundaki yanlış bilgileri gerekçe göstererek geçtiğimiz sene ekim ayında oturma iznini iptal etmişti. Momika’nın oturma izninin süresi 16 Nisan'da dolduğunda İsveç'i terk etmesi gerekiyor ve İsveç'i terk etmemesi halinde 5 yıl süreyle İsveç'e girişi yasaklanacak. Söz konusu yasak Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan'ın yanı sıra diğer Schengen ülkelerinde de geçerli olacak.
Momika, 2018'de Irak'tan İsveç'e kaçmış ve 2021'de 3 yıllık oturma izni almıştı. Momika, Kuran'a yönelik eylemleriyle gündem olmuştu.
Öte yandan geçtiğimiz günlerde bazı sosyal medya hesapları, Momika'nın Norveç'te ölü bulunduğu iddia etmişti.