birgün

25° AÇIK

Kurum duyurdu: Hazine arazileri ‘vatandaş ev yapasın diye’ satılacak

Bakan Kurum, “vatandaşın konut yapabilmesi için” hazine arazilerinin satışa çıkarılacağını söyledi. Kurum yaptığı açıklamada, “Şehrin çeperinde, vatandaşımızın yerleşecekleri alanı altyapısı ile birlikte hazırlıyoruz. Bunları uzun vadeli ödeme şekli ile satışa çıkaracağız” dedi.

SİYASET 29.05.2022 16:20
Kurum duyurdu: Hazine arazileri ‘vatandaş ev yapasın diye’ satılacak
Abone Ol google-news

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, iktidara yakın Hürriyet ve Sabah gazetelerine açıklamalar yaptı. Murat Kurum açıklamasında, “vatandaşın ev yapabilmesi için” hazine arazilerinin satışa çıkarılacağını söyledi.

Bakan Kurum, yurttaşların tek parselde kendi evini yapabileceğini ya da talep örgütlenmesiyle daha büyük parseller alabileceğini kaydetti. Kurum, isteyenlerin müteahhitlerle anlaşabileceğini söyleyerek “Ankara’da Gölbaşı, İstanbul’da Tuzla, Çatalca, Başakşehir için çalışıyoruz” dedi.

Kurum’un açıklamalarından öne çıkan ifadeler şöyle:

“Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve TOKİ eliyle, arazi maliyetlerini de aşağı çekmek adına Hazine arazilerini çalışıyoruz. Şehrin çeperinde, vatandaşımızın yerleşecekleri alanı altyapısı ile birlikte hazırlıyoruz. Bunları uzun vadeli ödeme şekli ile satışa çıkaracağız.

Arsanın yerine göre metrekare büyüklükleri belirlenecek. Mesela bir arazide 500-1000 metrekarelik alanlar olacak ve tek katlı evler yapılacak. Bazı yerlerde 8-10 bin metrekarelik arsada, emsal 0.50 olacak ve 3-4 katlı binalar yapılacak. Konut tipleri için biz projeler çalışacağız. Ancak vatandaş da imar planına uygun projesini hazırlayıp, ruhsatını alarak evini yapabilecek.

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi bilhassa konut fiyatlarının çok arttığı şehirlerde çalışıyoruz. İhtiyaca ve talebe göre sayılar belirlenecek.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol