birgün

21° AÇIK

Kuşadası’nda jeotermale tepki

Kuşadası Türkmen ve Kirazlı mahallelerinde tarım ve makilik araziler üzerinde jeotermal sondaj arama çalışması başlatılmasına bölge halkı tepki gösterdi.

BİRGÜN EGE 19.04.2021 17:07
Kuşadası’nda jeotermale tepki
Abone Ol google-news

SERAP DALKILIÇ

Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı Türkmen ve Kirazlı Mahallelerinde tarım ve makilik araziler üzerinde Bozyazı Körfez Turizm tarafından üzerinde 4 adet sera amaçlı jeotermal kaynak için sondaj arama çalışması başlatılmasına bölge halkı tepki gösterdi.

Mahalle muhtarları, bölgede faaliyet gösteren kooperatifler ve dernekler ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada, bölgenin tarımla geçindiği belirtilerek, “Tüketicilere daha sağlıklı ve temiz gıda sunabilmek için de toprağımızı, suyumuzu ve havamızı temiz tutup korumaya çalışıyoruz. Bir cm kalınlığında tarım toprağının ortalama olarak 100 ile 1000 yıl arasında oluştuğunu düşünecek olursak, toprağın ne kadar kıymetli olduğu ortadadır. Bugüne kadar sözkonusu bölgede, bu tarım toprakları üzerinde benzer yatırım girişimleri, açılan davalarla engellenmiş ve bu mahkeme kararları Danıştay tarafından da onaylanmıştır. Gerekçe olarak da bu yatırımların hiç birinin hem bölge halkı için hem de genel olarak toplumsal bir fayda sağlamayacağı gösterilmiştir. Oldukca verimli, birinci sınıf tarım alanı ve önemli arkeolojik sit alanlarına sahip olan bu vadide en yüksek toplumsal fayda tarımsal faaliyeti sürekli kılabilmektir. Bu bölgede başta zeytin, üzüm, şeftali, kayısı, erik, kiraz olmak üzere her türlü meyve ve sebze üretilmektedir ” denildi.

kusadasi-nda-jeotermale-tepki-866511-1.

Açıklamada, son olarak şu ifadelere yer verildi:

“Bu 4 jeotermal kuyusunun açılacağı noktaların her tarafı zeytinliklerle kaplı olduğundan bu alanda zeytincilik kanununa göre de böyle bir tesisin kurulması zaten mümkün değildir. Bölgede örtü altı tarım olmadığı gibi buna ihtiyaç da yoktur. Kurulması halinde de iklimsel değişime neden olacağı için, diğer tarımsal faaliyetlere zarar verecektir. Değirmendere vadisinde ve çevresindeki köylerde bütün dünyada yükselme eğilimi gösteren tarıma dayalı eko turizmin bütün koşulları ve alt yapısı mevcuttur.Eğer Kuşadası turizmini 12 aya yaymak istiyorsak bu bölgede kültür-tarih ve eko turizm canlandırılmalıdır. Bu nedenlerle hangi amaçla olursa olsun, bu bölgede açılacak termal kuyuların şirket dışında halka hiçbir fayda sağlamayacağı, aksine geleceklerini tehdit edip zarara uğratacağı apaçık ortadadır. Bölge halkı olarak bu kuyuların açılmasını istemiyoruz. Tüm Kuşadası halkını, meslek odalarını ve yaşam savunucularını bu kuyuların açılmaması için tavır almaya ve bizlere destek olmaya çağırıyoruz.”

Açıklamada imzası bulunanlar ise şu şekilde: “Kirazlı Köyü Muhtarı Mehmet Mersin, Yaylaköy Muhtarı Erhan Yıkılmaz, Caferli Köyü Muhtarı İsmail Arı, Soğucak Köyü Muhtarı Mehmet Bozok, Çınar Köyü Muhtarı Sebahattin Akyüz, Değirmendere Muhtarı İsmail Atal, Kirazlı Küplüce Kalkınma Kooperatifi, Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Nihat Fırat, Eko-Dost Başkanı Bahattin Sürücü, Kirazlı Köyü Sulama Kooperatifi.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol