birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 04.02.2021 22:27

Kuzey Kıbrıs’ta yarından itibaren tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Kuzey Kıbrıs’ta 15 Şubat’a kadar tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Buna göre, 15 Şubat'a kadar halkın gerekli ihtiyaçlarını karşılaması dışında tam sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Kuzey Kıbrıs’ta yarından itibaren tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Kuzey Kıbrıs’ta yarından itibaren 15 Şubat'ta kadar ülke genelinde tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan kararları açıkladı. Alınan karara göre;

►5 Şubat saat 20.00 ile 15 Şubat 05.00 arasında halkın gerekli ihtiyaçlarını karşılaması dışında tam sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

►Her bölgede nöbetçi eczane sayısının iki katı kadar eczane 08.00-24.00 saatleri arasında hizmet verecek. Market, manav ve balıkçı gibi temel ürünlerin satıldığı yerler 08.00-17.00 arası açık olacak.

►Tüm ilçeler arasındaki giriş ve çıkışlar da kapatılacak. 7 Şubat ve 14 Şubat Pazar günlerinde nöbetçi eczaneler hariç bütün işyerleri kapalı olacak.

►Tüm bankalar, 8-12 Şubat arasında çalışmayacak ve bu sürede çeklerle işlem yapılamayacak.

SALGINDA SON DURUM

Kuzey Kıbrıs’ta yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında 69’u yerel olmak üzere toplam 80 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 2 bin 584’e ulaşmıştı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli yaptığı açıklamada, son 24 saatte yapılan test sayısının 6 bin 937 olduğunu duyurarak, 69’u yerel olmak üzere toplam 80 yeni vakanın tespit edildiğini aktarmış, Bakan Pilli, 1 kişinin hava yolu ile ülkeye geldiğini, 10 kişinin ise daha önce tespit edilen vakalar ile temaslı olduğunu ve bu süre içinde gözetim altında bulunduklarını kaydetmişti.

TOPLAM VAKA SAYISI 2 BİN 584

Ülkede toplam vaka sayısı 2 bin 584’e ulaşırken, salgının başından bu yana Covid-19 nedeni ile 14 kişi ise hayatını kaybetti.

Vakalardan 21’i başkent Lefkoşa, 49’u Girne, 5’i Gazimağusa, 4’ü Güzelyurt Bölgesi'de tespit edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol