birgün

21° AÇIK

LDP adayı: Bonzainin önüne geçmek için marihuana yasallaştırılsın

LDP milletvekili adayı Tarık Beyhan, bonzainin önüne geçebilmek için marihuananın yasallaştırılması gerektiğini savundu.

SİYASET 22.05.2015 19:11
LDP adayı: Bonzainin önüne geçmek için marihuana yasallaştırılsın
Abone Ol google-news

Haziran seçimlerine Liberal Demokrat Parti (LDP) İstanbul 2. Bölge Milletvekili adaylığından katılan Tarık Beyhan, bonzaiden kurtulmanın yolu olarak marihuananın yasallaştırılması gerektiğini savundu.

Konuya ilişkin basın bülteni yayınlayan LDP'li Beyhan, marihuananın illegal olması nedeniyle torbacıların sentetik uyuşturuculardan olan bonzai ve türevlerini satmaya başladıklarını ifade etti. Beyhan, marihuananın legalleşmesi halinde mafya ve kara paranın önüne geçilebileceğini, ağır uyuşturucuların kullanımının düşeceğini, vergi ve turizm geliri elde edilebileceğini ve sağlık alanında kullanımının hastalar için olumlu sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

'BU KANUNLAR DEĞİŞMELİ'
Esrarı legalleştirmenin birçok yararı olacağını söyleyen Beyhan, "Mağduru olmayan suç olmaz. Başkasına açıkça zararı dokunmayan hiç kimsenin ne yaptığı devleti ilgilendirmemeli" diye konuştu. Beyhan şunları söyledi:

'ESRARIN SERBEST OLMASI GENÇLERİ HARD DRUGS'TAN UZAK TUTAR'
“İnsanlar ahlaki bir rahatsızlık hissetmedikleri sürece yasaklara uymaz. Hiç kimseye zararı dokunmayan esrar kullanıcılarını suçlu durumuna düşüren bu kanunlar değişmeli. Esrarın serbest bırakıldığı ülkelerde uyuşturucu kullanımı düşüyor. Bu en önemli nokta. Gençlerimizin uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmasını istiyorsak, serbestiyet bunun en iyi çözümüdür. Ayrıca esrarın kolay ulaşılması ve yasal olması, ‘hard drugs’ denilen, eroin-kokain gibi uyuşturucu maddelerden uzak durulmasını sağlıyor.

ldp-adayi-bonzainin-onune-gecmek-icin-marihuana-yasallastirilsin-47454-1. “ESRAR İLLEGAL OLUNCA BONZAİ ÇIKIYOR”
Devletin gücünün esrar kullanımını engellemeye yetmediği ve yetmeyeceği belli. Devlet esrarı yasakladığı için kullanıcıları ne idüğü belirsiz uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin alıcısı haline getiriyor.

Torbacılar, esrar kullanıcılarına yasadışı bir iş yapmanın riskine değecek kadar kâr elde etmek için daha ucuza mal edilen ve ülkeye daha kolay sokulan bonzaiyi sunuyor. “Eskiden sadece eroin-kokain gibi maddelerden ölümler yaşanırken, esrar kullanıcılarının bonzaiyi kullanmaya başlaması nedeniyle uyuşturucu maddelerden ölümler artmaya başladı."

'BAĞIMLILAR ANCAK YAKALANDIKLARINDA TEDAVİ OLMA YOLUNU SEÇİYOR'
Marihuananın yasadışı ilan edilmesi sebebiyle bağımlıların ancak yakanlandıkları zaman tedavi olma yolunu seçtiklerine dikkat çeken Beyhan, esrarın legalleşmesi sonucunda tedavi isteğinin artacağı kanısında. Beyhan esrarın dağıtımı konusundaki mafyalaşmaya ise şu sözlerle değiniyor:

“Esrarın yasadışı olması, bu işi ancak mafyaların ve çetelerin yapmasını sağlıyor. Bu sayede illegal örgütlerin gelir kaynakları oluşmuş oluyor. Serbest bırakılması durumunda çetelerin, mafyaların ve terör örgütlerinin de önemli bir gelir kaynağı kesilmiş olur.

Yasadışı olması nedeniyle karaborsa fiyatlarıyla satılan, buna rağmen herkesçe rahatça ulaşılabilen bu maddenin yarattığı maddi yükü karşılamak için suça karışanlar da var. Serbest olması durumunda fiyatlar düşecek, bağımlı suçlar azalacaktır."

SAĞLIK VE TURİZME ETKİLERİ
LDP'li aday Beyhan'ın esrar ile ilgili bülteninde sağlık ve turizm konularındaki sözleri ise şu şekilde:

“Esrarın epilepsi nöbetlerine karşı etkili olduğu da biliniyor. Kanser hastalarının acısını dindirmekte faydalı olduğu bilinen bu bitkinin öncelikle tıbbi kullanımı serbest bırakılmalı, acı içinde ölümünü bekleyen insanlara huzur sağlanmalı, peşinden yavaş yavaş serbest bırakılmalıdır.

Mağduru olmayan suç olmaz demiştim. Bu nedenle devletin marihuana ve türevleri ile mücadele etmek için harcadığı para, istihdam ettiği güvenlik görevlileri tamamen israftır. Gereksizdir.

Şu an sadece Türkiye'de tüketilen miktarın üretimi ve pazarlamasının sağlayacağı istihdamın yanı sıra vergi geliri de elde edilecektir. Ayrıca sadece bu nedenle oluşan bir turizm geliri de sağlanacaktır."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol