birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Lebalep kongreleri görmeyen valilikler 1 Mayıs’ı ’salgın’ gerekçesiyle yasaklıyor!

AKP, hiçbir koronavirüs tedbirine uymadan kalabalık kongreler toplarken ses çıkarmayan valilikler, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na yaklaştıkça art arda salgın gerekçeli yasak kararları almaya başladı.

GÜNCEL 16.04.2021 17:04
Lebalep kongreleri görmeyen valilikler 1 Mayıs’ı ’salgın’ gerekçesiyle yasaklıyor!
Abone Ol google-news

Denizli Valiliği’nin 1 Mayıs’ı da kapsayan 1 aylık eylem-etkinlik yasağı ardından Kocaeli ve Aydın valilikleri ile Kartal Kaymakamlığı da benzer kararlara imza attı.

Denizli Valiliği koronavirüs tedbirleri gerekçesi ile 1 ay süreyle tüm açık alanlarda eylem, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşlerini yasakladı. SOL Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban, işçilerin bulundukları her alanda 1 Mayıs'ı kutlayacaklarını söyledi.

Kocaeli Valiliğinin açıklamasında birlik, kooperatif gibi sendikaların da genel kurul dahi yapacakları geniş katılımlı etkinliklere 17 Mayıs tarihine kadar izin verilmeyeceği açıklandı.

Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgesi gereği çıkartılan 2021/19 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımızın 6. Maddesine ilave olarak; sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmemesine. Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.”

AYDIN VALİLİĞİ’NDEN YASAK KARARI

Aydın Valiliği yaptığı açıklamada koronavirüs tedbirleri gerekçesi ile 1 ay süreyle geniş katılımlı olan etkinliklere izin verilmeyeceğini açıkladı.

1 Mayıs’a sayılı günler kala Aydın Valiliği’nden 1 Mayıs’ı da kapsayan eylem ve etkinlik yasağı geldi. Koronavirüs salgını gerekçesiyle 1 ay boyunca her türlü etkinliğin yasaklandığını belirten valiliğin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“17 Mayıs 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine izin verilmeyecektir.”

KAYMAKAMLIKLARDAN YASAKLAR

İstanbul'da Kartal Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

“Kaymakamlığımızca idaremizde bulunan meydan, cadde, sokak, yol, park gibi tüm umuma açık alanlarda, miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, yürüyüş ve toplanmalar, basın açıklamaları, stant açma, imza toplama, imza kampanyası, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere, anma toplantısı, anma töreni düzenleme, ticari kimliği bulunan tüzel kişilerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere el ilanı, bildiri, broşür dağıtımı, afiş, poster asma, sticker yapıştırma ve benzeri türdeki her türlü eylemler bir ay (15.04.2021-15.05.2021) süresince yasaklanmıştı.”

Kocaeli'ye bağlı Gebze Kaymakamlığı da, Gebze Sendikalar Birliği tarafından yapılan 1 Mayıs başvurusunu reddetti. Ret yazısında, "Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 19.00'dan itibaren ülke genelini kapsayacak şekilde iki haftalık kısmi kapanma dönemine geçilmiş olup, buna dair yayınlanan İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı genelgesinin 6. maddesinde ‘17 Mayıs 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine izin verilmeyecektir’ denildiğinden bahse konu talebiniz Kaymakamlığımızca uygun görülmemiştir" denildi.

İstanbul Eyüpsultan Kaymakamlığı da, 1 Mayıs'ı salgın gerekçesiyle yasakladı. Siyasi parti ve sendikalara tebliğ edilen yasak kararında, ilçede 15 Mayıs'a kadar toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığı belirtildi.

lebalep-kongreleri-gormeyen-valilikler-1-mayis-i-salgin-gerekcesiyle-yasakliyor-865528-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol