birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 07.04.2019 11:22

Leyla Güven açlık grevinde 5’inci ayı geride bıraktı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlattığı ve tahliyesinin ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi 150’nci gününde. CEZAEVLERİNDE EYLEM SÜRÜYOR Aynı taleple yurtdışında da birçok yerde başlayan açlık grevleri devam ediyor. HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel […]

Leyla Güven açlık grevinde 5’inci ayı geride bıraktı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlattığı ve tahliyesinin ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi 150’nci gününde.

CEZAEVLERİNDE EYLEM SÜRÜYOR

Aynı taleple yurtdışında da birçok yerde başlayan açlık grevleri devam ediyor. HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın partilerinin Diyarbakır İl Örgütü binasında başlattığı eylem de 3 Mart’tan bu yana devam ediyor.

Tecridi protesto etmek amacıyla yapılan intihar eylemleri Uğur Şakar’ın Almanya’nın Krefeld kentinde 20 Şubat’ta bedenini ateşe vermesiyle başladı. Şakar 2 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Türkiye’de ise ilk kez Zülküf Gezen’le başlayan intihar eylemlerinin ardından 6 kişi daha yaşamına son verdi. Böylece tecridi protesto etmek için intihar eylemi gerçekleştirenlerin sayısı 8’i buldu.

‘intihar eylemlerini sonlandırın’

HDP Diyarbakır’da yaptığı MYK sonrası intihar eylemlerinin son bulması için çağrı yapmıştı. Eş başkanlar Sezai Temelli ve Pervin Buldan yaptığı açıklama şu şekildeydi: “Nedeni ne olursa olsun kendi yaşamına son vermeyi doğru bulmadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Bu yüzden bu tarz eylemlerin devam etmemesi için herkese açık çağrımızı yapıyoruz. Herkes bu konuda sorumlu davranmalı.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız